Ale kino+
alekino+
Film. VANILLA SKY

VANILLA SKY


thriller, USA, 2001, 131 min.
reżyseria: Cameron Crowe
obsada: Cameron Diaz, Jason Lee, Kurt Russell, Penélope Cruz, Penélope Cruz, Tom Cruise
Premiera w Ale kino+: 27.03.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 412 miejsce w rankingu
VANILLA SKY

Historia cynicznego utracjusza, który po wypadku gubi się w świecie snu i rzeczywistości. Remake głośnego hiszpańskiego thrillera "Otwórz oczy". W rolach głównych Tom Cruise i Penelope Cruz.

David Aames (Tom Cruise) jest szefem dużego nowojorskiego wydawnictwa, młodym przystojnym i bogatym utracjuszem. Ma raczej cyniczny stosunek do miłości, z piękną kochanką Julie Gianni (Cameron Diaz) nie łączy żadnych planów na przyszłość. Tak jest do czasu, gdy na jednym z przyjęć spotyka tajemniczą Sofię Serrano (Penelope Cruz).Wzajemne uczucie, które wybucha między nimi usuwa Julie w cień, ale dziewczyna nie zamierza łatwo się poddać. W końcu zdesperowana powoduje wypadek samochodowy, w którym sama ginie i ciężko rani ukochanego. Zmasakrowana twarz, której wyglądu nie poprawiają kolejne operacje plastyczne wpędza Davida w depresję. Chodzi w masce, przestaje widywać się nawet z Sofią i jedynym przyjacielem Brianem (Jason Lee), których teraz podejrzewa o romans. Stopniowo traci kontakt z rzeczywistością, myli twarze znajomych i wspomnienia. Jedynym orędownikiem w tych zmaganiach staje się dla niego psychiatra, doktor McCabe (Kurt Russell). Ale prawda, którą obaj w końcu odkrywają jest bardziej zaskakująca niż fantazje Davida.

"Vanilla Sky" CAMERONA CROWE'A to amerykański remake hiszpańskiego thrillera z 1997 roku "Otwórz oczy" Alejandro Amenábara, autora znanych widzom obrazów, takich jak "Inni" z Nicole Kidman czy nagrodzony Oscarem "W stronę morza" z doskonałą kreacją Javiera Bardema. Crowe, Tom Cruise i producentka Paula Wagner, którzy wcześniej spotkali się na planie filmu "Jerry Maguire", tak zachwycili się "Otwórz oczy", że niemal natychmiast przystąpili do prac nad własną wersją historii, zapraszając do współpracy przy scenariuszu Amenábara.

"Vanilla Sky" nie jest jednak kalką pierwowzoru, ale twórczą interpretacją wątków podjętych w oryginale, a to co niewątpliwie łączy obie produkcje to Penelope Cruz, która w obu zagrała Sofię. Wizję rozpadającego się świata Davida pomógł reżyserowi wykreować doświadczony operator John Toll ("Cienka czerwona linia", "U progu sławy"), a napisana specjalnie na potrzeby filmu przez Paula McCartneya tytułowa piosenka zdobyła wiele wyróżnień, w tym nominację do Oscara, Złotego Globu i Grammy. Obraz Crowe'a zapisał się jednak w historii przede wszystkim z powodu słynnej historii miłosnej, która rozegrała się na jego planie. Romans między Penelope Cruz i Tomem Cruisem doprowadził do rozpadu jego wieloletniego małżeństwa z Nicole Kidman i jednego z najgłośniejszych rozwodów Hollywood.

CIEKAWOSTKI:

Postać grana przez Kurta Russela - Dr Curtis McCabe - była inspirowana pierwszym solowym albumem Nancy Wilson "Live at McCabe's Guitar Shop". Nancy Wilson jest żoną reżysera filmu Camerona Crowe'a.

Na okładce magazynu, o którą wciąż pyta się głównego bohatera, jest polska aktorka, Iza Miko. Zdjęcie to pochodzi z magazynu "Maxim" i promuje film "Coyote Ugly".

Penelope Cruz grała tę samą postać w dwóch wersjach filmu - amerykańskiej i hiszpańskiej, zatytułowanej "Abre los ojos" (1997).

Kurt Russell zgodził się zagrać w filmie zanim przeczytał jego scenariusz.

Michael Keaton, Harrison Ford i Alec Baldwin byli rozważani do roli Dr Curtisa McCabe'a.

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...