Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Vares: Kwietniowe dziewczęta

Vares: Kwietniowe dziewczęta

Vares - Huhtikuun tytöt
serial kryminalny, Finlandia, 2011, 90 min.
reżyseria: Lauri Törhönen
obsada: Antti Reini, Mikko Leppilampi, Riitta Viiperi, Taisto Oksanen
Premiera w Ale kino+: 9.09.2012 r.
3.00
343
6 głosy | 113 miejsce w rankingu
Vares: Kwietniowe dziewczęta

Nierozwiązana tajemnica zniknięcia trójki młodych kobiet sprzed prawie dwóch dekad wydaje się atrakcyjnym medialnie tematem. Dziennikarz zwraca się do Jussiego Varesa o pomoc.

Piętnaście lat temu, w kwietniu - jak pisał T.S. Elliott, najokrutniejszym z miesięcy, zaginęły trzy młode dziewczęta. Po dziś dzień nie udało się rozwiązać tajemnicy ich zniknięcia. Nie wiadomo, czy kobiety zostały zamordowane, czy też nadal gdzieś żyją, ani czy ich zniknięcie miało jakiś wspólny mianownik. Na prośbę swojego znajomego, dziennikarza Ruuhio (Mikko Leppilampi), detektyw Jussi Vares (Antti Reini) podejmie próbę rozwikłania rwących się śladów. Czy uda mu się odkryć jakieś nowe fakty?

Fala popularności i zainteresowania skandynawskim kryminałem nie ominęła Finlandii. Kraj podupadającej Nokii i wiecznie żywego Świętego Mikołaja ma swoich mistrzów suspensu - Leenę Lehtolainen, ze swoją bohaterką Marią Kallio, byłego policjanta Mattiego Joensuu i jego Timo Harjunpää, Seppo Jokinena i jego Sakariego Koskinena oraz wreszcie Reijo Mäkiego z, jednocześnie uwodzicielskim i odpychającym, Jussim Varesem. Niclas Salomonsson, agent literacki, reprezentujący m.in. Norwega Jo Nesbø, celnie stwierdził, że tajemnica powodzenia skandynawskiego kryminału tkwi w: "języku, bohaterze i miejscu akcji". Język, którym charakteryzuje kryminał rodem ze Skandynawii jest bowiem: "realistyczny, prosty, precyzyjny i... pozbawiony zbędnych słów". Dodatkowo, dla wrażliwych społecznie twórców, pochodzących z krajów o wysokim poziomie opieki socjalnej, kryminał stał się narzędziem krytyki takich zjawisk, jak rozwarstwienie społeczne, nierówny podział dóbr, czy podwójne standardy moralne. W ten literacki sposób twórcy, bez propagandy i oferując czytelnikom dreszczyk emocji oraz - w przypadku serii o Varesie - sporą dawkę humoru, zwracają uwagę na to, co ich zdaniem istotne.

W rolę dziennikarza Ruuhio wciela się Mikko Leppilampi. Aktor debiutował w 2003 roku w bardzo popularnej w Finlandii komedii "Perły i wieprze". Za rolę w historii o czterech braciach, którzy próbują utrzymać siebie i swoją młodszą siostrę z produkcji bimbru, Leppilampi zgarnął najważniejszą - przyznawaną od lat 40. - fińską nagrodę filmową, Jussi.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Vares: Pocałunek zła
Vares
Vares: Gadzina
Vares: Ścieżka prawości
Vares: Karta przetargowa
Vares: Tango w ciemności
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...