Ale kino+
alekino+
Film. Vares: Kwietniowe dziewczęta

Vares: Kwietniowe dziewczęta

Vares - Huhtikuun tytöt
serial kryminalny, Finlandia, 2011, 90 min.
reżyseria: Lauri Törhönen
obsada: Antti Reini, Mikko Leppilampi, Riitta Viiperi, Taisto Oksanen
Premiera w Ale kino+: 9.09.2012 r.
3.00
343
6 głosy | 113 miejsce w rankingu
Vares: Kwietniowe dziewczęta

Nierozwiązana tajemnica zniknięcia trójki młodych kobiet sprzed prawie dwóch dekad wydaje się atrakcyjnym medialnie tematem. Dziennikarz zwraca się do Jussiego Varesa o pomoc.

Piętnaście lat temu, w kwietniu - jak pisał T.S. Elliott, najokrutniejszym z miesięcy, zaginęły trzy młode dziewczęta. Po dziś dzień nie udało się rozwiązać tajemnicy ich zniknięcia. Nie wiadomo, czy kobiety zostały zamordowane, czy też nadal gdzieś żyją, ani czy ich zniknięcie miało jakiś wspólny mianownik. Na prośbę swojego znajomego, dziennikarza Ruuhio (Mikko Leppilampi), detektyw Jussi Vares (Antti Reini) podejmie próbę rozwikłania rwących się śladów. Czy uda mu się odkryć jakieś nowe fakty?

Fala popularności i zainteresowania skandynawskim kryminałem nie ominęła Finlandii. Kraj podupadającej Nokii i wiecznie żywego Świętego Mikołaja ma swoich mistrzów suspensu - Leenę Lehtolainen, ze swoją bohaterką Marią Kallio, byłego policjanta Mattiego Joensuu i jego Timo Harjunpää, Seppo Jokinena i jego Sakariego Koskinena oraz wreszcie Reijo Mäkiego z, jednocześnie uwodzicielskim i odpychającym, Jussim Varesem. Niclas Salomonsson, agent literacki, reprezentujący m.in. Norwega Jo Nesbø, celnie stwierdził, że tajemnica powodzenia skandynawskiego kryminału tkwi w: "języku, bohaterze i miejscu akcji". Język, którym charakteryzuje kryminał rodem ze Skandynawii jest bowiem: "realistyczny, prosty, precyzyjny i... pozbawiony zbędnych słów". Dodatkowo, dla wrażliwych społecznie twórców, pochodzących z krajów o wysokim poziomie opieki socjalnej, kryminał stał się narzędziem krytyki takich zjawisk, jak rozwarstwienie społeczne, nierówny podział dóbr, czy podwójne standardy moralne. W ten literacki sposób twórcy, bez propagandy i oferując czytelnikom dreszczyk emocji oraz - w przypadku serii o Varesie - sporą dawkę humoru, zwracają uwagę na to, co ich zdaniem istotne.

W rolę dziennikarza Ruuhio wciela się Mikko Leppilampi. Aktor debiutował w 2003 roku w bardzo popularnej w Finlandii komedii "Perły i wieprze". Za rolę w historii o czterech braciach, którzy próbują utrzymać siebie i swoją młodszą siostrę z produkcji bimbru, Leppilampi zgarnął najważniejszą - przyznawaną od lat 40. - fińską nagrodę filmową, Jussi.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Vares: Pocałunek zła
Vares
Vares: Gadzina
Vares: Ścieżka prawości
Vares: Karta przetargowa
Vares: Tango w ciemności
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...