Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Vares: Ścieżka prawości

Vares: Ścieżka prawości

Vares - Kaidan tien kulkijat
serial kryminalny, Finlandia, 2012, 93 min.
reżyseria: Anders Engström
obsada: Antti Reini, Merja Larivaara, Peter Franzen, Peter Franzén
Premiera w Ale kino+: 23.09.2012 r.
4.20
343
21 głosy | 37 miejsce w rankingu
Vares: Ścieżka prawości
1
2

"Jeśli śledztwo dotyczy kobiety, na pewno pojawią się kłopoty" uważa detektyw Jussi Vares i wcale się nie myli. W najnowszym śledztwie zetknie się z niebezpieczną sektą i atmosferą rodem z Dzikiego Zachodu.

Do Turku przyjeżdża wielebny Hukkanen (Markku Maalismaa) - znajomy ze studiów teologicznych byłego pastora Alanena (Matti Onnismaa) zaprzyjaźnionego z Varesem. Na cmentarzu w małej miejscowości, w rejonie Ostrobotni duchowny znalazł zwłoki swojej dawnej konfirmantki Anny-Liisy Vaary. Gdy lokalna policja zarzuca śledztwo, pastor prosi Jussiego Varesa (Antti Reini) o pomoc. Niczym westernowy "ostatni sprawiedliwy", detektyw przyjeżdża do osobliwego miasteczka, w którym wiernych pastorowi Hukkanenowi odebrał przywódca lokalnej sekty, kaznodzieja Taisto Raappana (Peter Franzén). Vares melduje się w lokalnym zajeździe, którego właścicielem jest Peitsara (Tomi Salmela), i zaznajamia z innymi, niezwykłymi mieszkańcami.

W rolę przedsiębiorczego kaznodziei wciela się Peter Franzén, z wykształcenia teatrolog, z powołania aktor i pisarz. Jay Weissberg z "Variety" w swojej recenzji uhonorowanego pięcioma nagrodami Jussi (fińskimi Oscarami) "Bohatera", napisał, że rola Franzéna "potwierdza jego status jednego z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych fińskich aktorów". Aktor zdobył w swojej karierze aż trzy statuetki Jussi, oraz nagrodę aktorską na festiwalu w Brukseli za rolę w "Pahat pojat" ("Złych chłopcach"). Ta oparta na faktach historia rodziny przestępców okazała się w Finlandii prawdziwych hitem, którego komercyjny sukces pobiła jedynie trzecia część "Władcy Pierścieni" Petera Jacksona. Aktor próbował sił także poza granicami swojej ojczyzny. Ma na koncie role w Estonii, na Węgrzech oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie pojawił się między innymi w odcinkach "Czystej krwi", "CSI", czy "Śladach zbrodni" Renny'ego Harlina, reżysera drugiej "Szklanej pułapki". A już niedługo na ekrany fińskich, a może i polskich, kin wejdzie najnowszy film Mikiego Kaurismäkiego, (starszego brata Akiego), pod tytułem "Tie pohjoiseen" (Droga na północ).

Serial o śledztwach Jussiego Varesa nie jest jedyną ekranizacją świetnego, fińskiego kryminału, w której Franzén miał okazję brać udział. W 2011 r. ukończono realizację obrazu "Harjunpää i kapłan zła". Film powstał na podstawie powieści jednego z fińskich mistrzów kryminału, Mattiego Joensuu. Pisarz, którego kryminały należą do najpoczytniejszych, doskonale wiedział, o czym pisze, bo nim przeszedł na emeryturę, aż trzydzieści lat spędził w siłach helsińskiej policji.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Vares: Pocałunek zła
Vares
Vares: Kwietniowe dziewczęta
Vares: Gadzina
Vares: Karta przetargowa
Vares: Tango w ciemności
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...