Ale kino+
alekino+
Film. Vares: Tango w ciemności

Vares: Tango w ciemności

Vares - Pimeyden tango
serial kryminalny, Finlandia, 2012, 90 min.
reżyseria: Lauri Törhönen
obsada: Antti Reini, Jasper Pääkkönen, Jasper Pääkkönen, Mikko Leppilampi
Premiera w Ale kino+: 7.10.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 27 miejsce w rankingu
Vares: Tango w ciemności

Niebezpieczne porachunki z przeszłości w rytmie fińskiego tanga. W ostatnim odcinku serialu kryminalnego "Vares", pochodzącego z kraju jezior, wysokiego odsetka samobójstw i maliny moroszki - z pewnością nie zabraknie emocji.

Uwielbiany przez publiczność wokalista specjalizujący się w tangach, Harry Koivikko (Jani Muurinen) pada ofiarą morderstwa, a jego zwłoki zostają odnalezione w podrzędnym motelu. Jussi Vares (Antti Reini) otrzymuje zlecenie, by wyjaśnić okoliczności zbrodni. Tymczasem z więzienia wychodzi stary znajomy i wróg detektywa, Veikko Hopea (Jussi Lampi), który nie traci czasu i zmierza prosto do Turku, by zemścić się na Varesie. W jesiennej aurze romans dziennikarza Ruuhio (Mikko Leppilampi) i przyjaciółki Varesa, Anny Huttunen nabiera tempa.

Fińskie tango właściwie wszystkim różni się od odmiany argentyńskiej. Jeśli tango z Ameryki Południowej jest pełną pasji i namiętności kobietą, to tango z kraju Nokii jest melancholijną wychowanką pensji dla grzecznych panienek na skraju samobójstwa. Jest dużo mniej energetyczne i nie emanuje tą samą dzikością serca, jest natomiast dla depresyjnych i zazwyczaj introwertycznych Finów szansą na zawarcie znajomości i być może dlatego uznawane jest za... narodowy fiński taniec. Znawca world music i dziennikarz radiowej Trójki, Wojciech Ossowski pisał: "W latach 30-tych fińskie tango stało się naprawdę fińskie. Tempo stało się wolniejsze. Tonacja zazwyczaj mollowa a tematyka nostalgiczna albo tragiczna. Słowa, zwykle odnosiły się do fińskich realiów i opisywały miejscową przyrodę, która stała się tu rzeczą symboliczną i nadającą wydarzeniom z pieśni odpowiedniego znaczenia". Na lata 60. przypadła prawdziwa "gorączka tanga", a ludność podzieliła się na zwolenników rock'n'rolla i Beatelsów, oraz tych oddanych w pełni rodzimej odmianie południowoamerykańskiego tańca. Fascynacja ta jest żywa po dziś dzień, a tango odgrywa ważną rolę także w filmach, np. w nominowanych do Złotej Palmy "Światłach o zmierzchu" Akiego Kaurismäkiego. W filmie tym jedną głównych ról gra Maria Järvenhelmi, serialowa Anna Huttunen, sąsiadka i przyjaciółka Varesa.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Vares: Pocałunek zła
Vares
Vares: Kwietniowe dziewczęta
Vares: Gadzina
Vares: Ścieżka prawości
Vares: Karta przetargowa
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...