Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Vares

Vares


serial kryminalny, Finlandia, 2011
reżyseria: Anders Engström
obsada: Antti Reini, Eppu Salminen, Matti Onnismaa
Premiera w Ale kino+: 2.09.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 120 miejsce w rankingu
Vares

2 września w ale kino+ rusza emisja fińskiego serialu kryminalnego "Vares", na podstawie bestsellerowych powieści Reijo Mäkiego. W kolejne niedziele widzowie stacji obejrzą perypetie detektywa Jussiego Varesa, w których czarny kryminał splata się z elementami komedii i pastiszu. Ostatni film serii wejdzie w Finlandii do kin w listopadzie 2012 roku, widzowie ale kino+ zobaczą go wcześniej, bo już w październiku!

Niedoszły prawnik i detektyw do wynajęcia Jussi Vares to iście chandlerowski typ. Twardy, nieco zaniedbany mężczyzna po przejściach, obdarzony ironicznym poczuciem humoru oraz słabością do płci pięknej. Smutki i radości świętuje w ulubionym barze, w towarzystwie podobnych mu barwnych postaci. Na życie zarabia tropiąc głównie rodzinne tajemnice i zdrady w portowym mieście Turku, co czasem prowadzi go niespodziewanie w rejony wielkiej polityki i mafijnych interesów. Zdarza się, że przyjmuje zlecenie tylko dlatego, ze prosi go o to piękna kobieta, chociaż jak sam mówi: "Jeśli śledztwo dotyczy kobiety, na pewno pojawią się kłopoty", i zwykle się nie myli.

W ojczystej Finlandii kolejne filmy serii o detektywie Varesie pokazywane były w kinach, zyskując wielką popularność. Ich twórcy zamiast zanurzyć się w skandynawskim mroku, nawiązują do tradycji amerykańskiego czarnego kryminału, znanej też jako "film noir" Bawią się gatunkowymi kliszami tworząc styl nazwany przez nich żartobliwie Finn noir. Znajdziemy w nim wszystkie składniki klasycznego czarnego kryminału, takie jak: samotny detektyw, femme fatale i miasto w rękach półświatka, ale wzbogacone o nieomal pastiszowe podejście do tematu i sporą dawkę autoironii. Jeden z reżyserów serialu ANDERS ENGSTRÖM (ma na koncie odcinki "Wallandera" oraz "Irene Huss") przyznaje również, że "Vares" to fińska odpowiedź na niezwykłą popularność kryminału ze Skandynawii. Jussi Vares dołącza do słynnych tropicieli zbrodni z Północy, takich jak Kurt Wallander czy Sarah Lund, ale czyni to w swoim własnym niepowtarzalnym stylu.

W kolejnych odcinkach serii detektyw Vares zajmie się m.in. tajemniczą śmiercią pewnej studentki oraz nierozwikłaną zagadką sprzed lat, związaną z zaginięciem trzech młodych kobiet. Będzie tropił małżeńskie zdrady i polityczne afery, wikłając się w romanse i barowe bójki.

Detektywa na tropach zbrodni wspiera grono malowniczych asystentów i przyjaciół, wśród nich: Antidote - dawny skazaniec, a obecnie informator Varesa, porucznik Hautavainio - doświadczony policjant z wydziału zabójstw, który od czasu do czasu musi zamknąć w areszcie krewkiego detektywa (co tylko pogłębia ich nieszablonową przyjaźń) oraz przystojna sąsiadka Anna - taksówkarka i tancerka erotyczna. Obrazu dopełniają kompani od kieliszka, były pastor i miłośnik pornografii Alanen, pisarz Luusalmi, oraz goniący za sensacją dziennikarz - Ruuhio.

Serial "Vares" powstał w oparciu o fabułę cyklu kryminałów Reijo Mäkiego. Powieści tego absolwenta studiów ekonomicznych i specjalisty od marketingu sprzedały się w ponadmilionowym nakładzie, co w fińskich warunkach - 5 milionów mieszkańców - oznacza, że jego książkę posiada co piąty mieszkaniec kraju. Dotychczas cykl o Jussim Varesie liczy 22 tomy.

Rolę serialowego detektywa zaproponowano Anttiemu Reini, który wcielając się w postać Varesa umiejętnie wyważył podlaną alkoholem abnegację z nonszalanckim wdziękiem i nieoczywistym seksapilem. Urodzony w 1964 roku Reini debiutował na początku lat 90. W nominowanym do Złotego Niedźwiedzia filmie Jana Troella "Il capitano". W 2008 roku aktor ponownie spotkał się z nominowanym do 2 Oscarów reżyserem w trakcie realizacji projektu "Uwiecznione chwile". Reini zagrał także w nominowanym do Oscara "Człowieku bez przeszłości" eksportowego, fińskiego twórcy, Akiego Kaurismäkiego, a w latach 2000-2005 widzowie z kraju Nokii i Świętego Mikołaja mogli oglądać go w popularnej serii pod tytułem "Sincerely Yours in Cold Blood". Antti Reini jest także utalentowany muzycznie, gra na gitarze w składzie helsińskiej grupy JS & the Strummers.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Vares: Pocałunek zła
Vares: Kwietniowe dziewczęta
Vares: Gadzina
Vares: Ścieżka prawości
Vares: Karta przetargowa
Vares: Tango w ciemności
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...