Ale kino+
alekino+
Film. VENGO

VENGO


dramat muzyczny, Francja/Hiszpania, 2000, 90 min.
reżyseria: Tony Gatlif
obsada: Antonio Canales, Antonio Dechent, Bobote, Orestes Villasan Rodriguez
Premiera w Ale kino+: 2.02.2007 r.
4.50
343
9 głosy | 214 miejsce w rankingu
1
2

Hołd dla fascynującej kultury flamenco złożony przez najsłynniejszego reżysera-Cygana, Tony'ego Gatlifa, twórcę "Exils" i "Transylwanii".

Współczesna Andaluzja. Dumny i honorowy Caco (Antonio Canales), przywódca bogatego cygańskiego klanu, nie może otrząsnąć się po śmierci ukochanej córki. Dni spędza rozpaczając nad jej grobem, albo topiąc smutki w alkoholu i zagłuszając je pełną energii muzyką flamenco, która wypełnia organizowane przez niego - na otarcie łez - fiesty. Ojcowskie uczucia Caco przelewa na swojego upośledzonego umysłowo bratanka Diego (Orestes Villasan Rodriguez), który u wuja ukrywa się przed wiszącym nad nim niebezpieczeństwem. Ojciec Diego zabił bowiem w bójce przedstawiciela rodziny Caravaca, innego cygańskiego rodu i ukrył się w Maroku w obawie przed zemstą krewnych ofiary. Zemsta jednak - wedle cygańskiego prawa - musi się dopełnić: jeśli nie na winnym, to na kimś z jego rodziny. Najłatwiejszym celem jest Diego, ale Caco postanawia strzec życia chłopca. Prawa cygańskiej wendetty są jednak nieubłagane.

TONY GATLIF, twórca "Transylwanii", filmem "Vengo" po raz kolejny zwraca się ku swoim romskim korzeniom, które od lat tropi realizując kolejne obrazy. Urodzony w Algierii Gatlif, syn cygańskich emigrantów z Hiszpanii, w młodości wyemigrował do Francji wraz z falą uchodźców z początku lat 60. Kino odkrył dzięki jednemu ze swoich szkolnych nauczycieli, jeszcze w Algierii, we Francji natomiast kinowe sale służyły mu często za nocleg i jedyne schronienie. Emigrant bez grosza szybko bowiem wszedł w konflikt z prawem i posmakował życia w poprawczaku. Uratowała go miłość do kina. Cudem spotkany idol Gatlifa, aktor Michel Simon, pomógł mu zapisać się do szkoły aktorskiej, po której młody Cygan zaczął próbować sił jako scenarzysta. Jego dwa pierwsze filmy "La rage au poing" i "La terre au ventre" nie ukazały się we Francji - drastycznie przedstawiona w nich sytuacja Cyganów nie spodobała się dystrybutorom. Dopiero po "Les Princes" stało się o nim głośno. Wtedy też rozpoczął współpracę z Gerardem Lebovicim, któremu filmy Gatlifa zawdzięczają dobrą promocję.

Od czasu "Les Princes" Gatlif kręci średnio jeden film na dwa lata. Jego "Latcho Drom", zachwycający filmowy pomnik dla cygańskiej muzyki, zwyciężył w Cannes w 1993 roku w prestiżowej sekcji Un Certain Regard. Szerokim echem po światowych festiwalach odbił się obraz "Gadjo Dilo", entuzjastycznie przyjęty również w Polsce, a pokazywane w konkursie głównym w Cannes "Exils" zdobyły nagrodę za reżyserię. Gatlif, choć wciąż podskórnie opowiada tę samą historię poszukiwania własnych korzeni, nieprzerwanie zachwyca świeżością swoich projektów, niezwykłą energią i autentyzmem, który jest często zasługą jego niezwykłych aktorów.

"Vengo", w którym główną rolę zagrał słynny mistrz flamenco Antonio Canales, nazywane bywa przez krytyków najpiękniejszą filmową opowieścią o flamenco, przy której blednie nawet słynny obraz Hiszpana Carlosa Saury. Sam twórca o swoim filmie, uhonorowanym specjalną nagrodą jury na festiwalu w Istambule, mówił: "Chciałem, by film był pieśnią pochwalną dla wybrzeża Morza Śródziemnego".
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...