Ale kino+
alekino+
Film. VICTOR, SYN DOLLY

VICTOR, SYN DOLLY

Heavy
komediodramat, USA, 1995, 100 min.
reżyseria: James Mangold
obsada: Deborah Harry, Liv Tyler, Pruitt Taylor Vince, Shelley Winters
Premiera w Ale kino+: 4.08.2007 r.
5.00
343
10 głosy | 209 miejsce w rankingu

Barowa psychodrama o samotności, seksualnym niespełnieniu i miłości - debiutancki film Jamesa Mangolda, twórcy głosnego "Spaceru po linie".

"Restauracja Pete'a i Dolly" to jedno z tych miejsc, gdzie klient czuje się jak intruz. Personel stanowi niemal rodzinę (albo jest rodziną), stali klienci wydają się przyrośnięci do baru, a kucharz wygląda, jakby odsiadywał tu wyrok dożywocia. Kiedyś restaurację - zgodnie z nazwą - prowadzili Pete i jego żona Dolly (Shelley Winters). Dziś, po śmierci Pete'a, Dolly jest jedyną szefową. Delores (Deborah Harry), jedyna kelnerka, kiedyś miała romans z Pete'em, ale mąż znaczył dla Dolly tak niewiele, że z trudem zdobyła się wówczas na gniew na swoją pracownicę i Delores została. Dziś wzrokiem za kelnerką podąża Leo (Joe Grifasi), stały, zapijający się co wieczór klient restauracji. W kuchni z kolei chowa się tłusty syn Dolly, Victor (Pruitt Taylor Vince). Restauracyjkę z marazmu wyrywa piękna, młoda i niewinna Collie (Liv Tyler), nowa kelnerka, którą Dolly zatrudnia nieprzypadkowo. Rozkwitający właśnie seksapil Collie nie daje spokoju Leo, wzbudza seksualną gorączkę w zakompleksionym Victorze i spycha Delores z pozycji jedynego erotycznego obiektu w restauracji. Na dalszy ciąg nie trzeba będzie czekać długo.

Rzadko się zdarza, żeby główny bohater filmu przez większość czasu pozostawał na drugim planie, milczący i wycofany. W "Victorze, synu Dolly", debiutanckim filmie JAMESA MANGOLDA, twórcy głośnego "Spaceru po linie" (2005), Victor jest właśnie taką postacią. Znakomicie zagrany przez Pruitta Taylora Vince'a, choć trzyma się z daleka od kamery, pozostaje cały czas w pamięci widza. Chowa się za innymi uczestnikami tej barowej psychodramy o samotności. "Ci ludzie są tak samotni. Nawet scena erotyczna jest tak mechaniczna i smutna, jak w żadnym innym filmie, jaki pamiętam" - pisał po premierze Roger Ebert.

Film Mangolda zdobył specjalną nagrodę jury w Sundance, a na festiwalu w Gijón otrzymał Grand Prix Asturia i nagrodę za scenariusz. Krytycy chwalili głównie kreację Vince'a, ale wiele pochwał zebrała również Deborah Harry, aktorka, muza Andy'ego Warhola, króliczek "Playboya" i - przede wszystkim - charyzmatyczna wokalistka "Blondie". Dobre recenzje zebrała też Liv Tyler, dla której "Victor, syn Dolly" był zaledwie drugim filmem w karierze - dwa lata wcześniej zagrała w słynnym clipie "Amazing", nagranym do przeboju "Aerosmith", grupy jej ojca Stevena Tylera.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...