Ale kino+
alekino+
Film. VINCENT I THEO

VINCENT I THEO

Vincent & Theo
dramat, Holandia/Wlk. Brytania/Francja, 1990, 133 min.
reżyseria: Robert Altman
obsada: Jean-Pierre Castaldi, Paul Rhys, Tim Roth, Wladimir Yordanoff
Premiera w Ale kino+: 10.06.2001 r.
343

Film opowiada historię dwóch braci Vincenta Van Gogha (Tim Roth), sławnego malarza oraz jego brata Theo (Paul Rhys), marszanda sztuki. Robert Alman, reżyser filmu zrealizował ten obraz w setną rocznicę śmierci artysty.

Vincent dopiero pośmiertnie został doceniony, a dzisiaj jego obrazy są najwyżej cenione. Jedyną osobą, która głęboko wierzyła od początku w jego niezaprzeczalny talent był brat Theo, który służył mu nie tylko otuchą, ale ustanowił dla niego stałą pensję, aby ten mógł się zajmować tylko malarstwem. Historia ta również opowiada o dwóch tak bliskich sobie osobach, które tak odmiennie ukształtowały swoje życia.

ROBERT ALTMAN należy do grona najwybitniejszych współczesnych reżyserów i wiele z jego filmów na stałe weszło do historii kina. Aby móc reżyserować filmy, podjął pracę w telewizji. Z powodzeniem reżyserował seriale takie jak "Bonanza" i "Alfred Hitchcock przedstawia". Na dużym ekranie debiutował dopiero w latach 60. Przełomem w jego karierze okazała się czarna komedia z roku 1970 "M.A.S.H.", za którą reżyser otrzymał pierwszą nominację do statuetki. W Cannes film zdobył Złotą Palmę. Już wówczas miał w zwyczaju pracować bardzo intensywnie, realizując jeden film fabularny na rok. Były to m.in. "Złodzieje jak my", "Nashville", okrzyknięty najlepszym filmem lat 70., "Buffalo Bill i Indianie", "Trzy kobiety", "Gracz", w krytyczny sposób ukazujący środowisko filmowe Hollywood, "Na skróty", "Pret-a-porter". Ostatni film reżysera "Doktor T. i kobiety" jest jego 71 filmem.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...