Ale kino+
alekino+
Film. VINCENT I THEO

VINCENT I THEO

Vincent & Theo
dramat, Holandia/Wlk. Brytania/Francja, 1990, 133 min.
reżyseria: Robert Altman
obsada: Jean-Pierre Castaldi, Paul Rhys, Tim Roth, Wladimir Yordanoff
Premiera w Ale kino+: 10.06.2001 r.
343

Film opowiada historię dwóch braci Vincenta Van Gogha (Tim Roth), sławnego malarza oraz jego brata Theo (Paul Rhys), marszanda sztuki. Robert Alman, reżyser filmu zrealizował ten obraz w setną rocznicę śmierci artysty.

Vincent dopiero pośmiertnie został doceniony, a dzisiaj jego obrazy są najwyżej cenione. Jedyną osobą, która głęboko wierzyła od początku w jego niezaprzeczalny talent był brat Theo, który służył mu nie tylko otuchą, ale ustanowił dla niego stałą pensję, aby ten mógł się zajmować tylko malarstwem. Historia ta również opowiada o dwóch tak bliskich sobie osobach, które tak odmiennie ukształtowały swoje życia.

ROBERT ALTMAN należy do grona najwybitniejszych współczesnych reżyserów i wiele z jego filmów na stałe weszło do historii kina. Aby móc reżyserować filmy, podjął pracę w telewizji. Z powodzeniem reżyserował seriale takie jak "Bonanza" i "Alfred Hitchcock przedstawia". Na dużym ekranie debiutował dopiero w latach 60. Przełomem w jego karierze okazała się czarna komedia z roku 1970 "M.A.S.H.", za którą reżyser otrzymał pierwszą nominację do statuetki. W Cannes film zdobył Złotą Palmę. Już wówczas miał w zwyczaju pracować bardzo intensywnie, realizując jeden film fabularny na rok. Były to m.in. "Złodzieje jak my", "Nashville", okrzyknięty najlepszym filmem lat 70., "Buffalo Bill i Indianie", "Trzy kobiety", "Gracz", w krytyczny sposób ukazujący środowisko filmowe Hollywood, "Na skróty", "Pret-a-porter". Ostatni film reżysera "Doktor T. i kobiety" jest jego 71 filmem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...