Ale kino+
alekino+
Film. W firmie

W firmie

The Company Men
dramat obyczajowy, USA, 2010, 100 min. 12
reżyseria: John Wells
obsada: Ben Affleck, Chris Cooper, Craig T. Nelson, Kevin Costner, Maria Bello, Rosemarie DeWitt, Tommy Lee Jones
Premiera w Ale kino+: 8.08.2017 r.
343
Najbliższe emisje:
22:05
piątek2 marca
Przypominajka
W firmie

Boston, USA. Potężna korporacja jest zmuszona do redukcji etatów. Wśród zwolnionych jest młody i dynamiczny Bobby Walker (Ben Affleck). Pozbawiony atrakcyjnej posady, musi odnaleźć się w nowej roli jako budowlaniec, rozpoczynając pracę u boku szwagra Jacka (Kevin Costner). Wypowiedzenie otrzymuje również menedżer średniego szczebla Phil Woodward (Chris Cooper). Z powodu wieku nie może on jednak znaleźć innego zatrudnienia, a komplikująca się sytuacja życiowa popycha mężczyznę w stronę dramatycznej decyzji. Zupełnie inny los wydaje się czekać na jednego z wyższych rangą pracowników firmy, Gene'a McClary'ego (Tommy Lee Jones). Koniec pracy mógłby oznaczać dla niego spokojne i dostatnie życie na emeryturze, jednak gwałtowna zmiana zaczyna ciążyć na jego psychice.

Amerykańskie kino nie mogło pozostać bierne wobec kryzysu, który u schyłku minionej dekady dotknął tamtejszą gospodarkę. Film "W firmie" stanowi próbę ukazania losów ludzi, na których życiu ekonomiczna zapaść wywarła bezpośredni wpływ. Rozgrywający się wśród bostońskich "białych kołnierzyków" obraz jest dziełem scenarzysty i reżysera JOHNA WELLSA, który wcześniej notował sukcesy głównie jako producent (pracował m.in. przy "Białym oleandrze", "Uwikłanych" oraz serialach "Ostry dyżur" i "Prezydencki poker").
Co ciekawe, inspiracji dostarczył mu autentyczny przypadek jego szwagra, inżyniera zwolnionego z pracy w konsekwencji fuzji jego firmy z inną spółką. "Opowiadał mi o swoich doświadczeniach, a ja zainteresowałem się tematem" - przyznawał Wells. "Przeprowadziłem rozmowy z setkami osób, wchodziłem na czaty i prosiłem ludzi o opinie. Przekonałem się, że utrata pracy jest problemem dotykającym wielu i napisałem o tym scenariusz. (...) Kiedy wreszcie przystąpiliśmy do zdjęć, okazało się, że USA przechodzi największą recesję od czasu wielkiego kryzysu. Uznałem wręcz, że realizujemy historyczny dokument".

"W firmie" zwraca uwagę doborowa obsada. Ciekawy tercet, który w obliczu utraty pracy musi - z różnym skutkiem - przewartościować swoje życie wykreowali Ben Affleck, Chris Cooper i Tommy Lee Jones. Na dalszym planie niewątpliwie wyróżniają się także Kevin Costner, odtwarzający rolę twardo stąpającego po ziemi robotnika oraz Maria Bello, która gra pracownicę korporacji, obwieszczającą złe nowiny zwolnionym.

"To film na tyle realistyczny, że wszyscy korporacyjni ludzie sukcesu, a zwłaszcza mężczyźni po pięćdziesiątce, zadrżą ze strachu" - pisał na łamach "The New York Times" Stephen Holden. "Jeśli jesteś tym, co robisz, czym będziesz, gdy utracisz zajęcie?". Stephanie Zacharek, recenzentka serwisu "Movieline" stwierdzała zaś: "To film wyjątkowo dramatyczny, lecz paradoksalnie także pełen nadziei. Daje nam do zrozumienia, że praca naprawdę może znaczyć dla ludzi znacznie więcej, niż środek do zdobycia ładnego domu i efektownego samochodu". Film Wellsa znalazł się wśród najlepszych produkcji kinowych roku 2010 w podsumowaniu magazynu "The New Yorker".

PREMIERA: CANAL+, sobota, 3 marca, 2012, 20:00


ALE KINO+ POLECA

20.10
PIĄTEK23 lutego
Stone
Stone

Odchodzący na emeryturę kurator sądowy Jack Mabry musi po raz ostatni zdecydować o losie…

09.50
SOBOTA24 lutego
Mały Budda
Mały Budda

Pewnego dnia w domu Deana i Lisy zjawia się kilku tybetańskich mnichów, którzy twierdzą,…

14.10
SOBOTA24 lutego
Kwiat wiśni i czerwona fasola
Kwiat wiśni i czerwona fasola

Sentarô sprzedaje dorayaki. Tokue zgłasza chęć do pracy. Sentarô nie chce zatrudnić…SERIALE

Las

Las

Mroczny i wciągający serial kryminalny.


Most nad Sundem 4

Most nad Sundem 4

Finałowy sezon skandynawskiego serialu kryminalnego. W każdą niedzielę o 20:10.


Endeavour 5

Endeavour 5

Piąty sezon serialu o przygodach młodego detektywa Morse'a w każdą środę, o 20:10.


Hassel

Hassel

Ekranizacja powieści Olova Svedelida o detektywie, który nie cofnie się przed niczym w swoim śledztwie.