Ale kino+
alekino+
Film. W imieniu armii

W imieniu armii

The Messenger
dramat, USA, 2009, 108 min.
reżyseria: Oren Moverman
obsada: Ben Foster, Jena Malone, Samantha Morton, Steve Buscemi, Woody Harrelson
Premiera w Ale kino+: 2.02.2017 r.
4.00
343
4 głosy | 62 miejsce w rankingu
W imieniu armii

Młodszy sierżant Will Montgomery (Ben Foster) wrócił niedawno z wojny w Iraku, gdzie został ciężko ranny. Po wyjściu ze szpitala nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości. Wojenna trauma sprawia, że czuje się emocjonalnie wypalony.

Na dodatek jedyna osoba, którą naprawdę kochał, była dziewczyna Kelly (Jena Malone), właśnie wychodzi za mąż. Z marazmu wyciąga Willa dowództwo, wyznaczając mu nowe zadanie. Ma zasilić szeregi specjalnej jednostki powołanej do zawiadamiania rodzin poległych w Iraku żołnierzy o śmierci bliskich. Jego partnerem zostaje doświadczony Tony Stone (Woody Harrelson). Wizyty, które razem składają, odbywają się według ściśle określonych procedur. Na miejscu należy znaleźć się możliwie szybko. Zabroniony jest jakikolwiek kontakt fizyczny i okazywanie emocji, a po rzeczowym przekazaniu informacji należy niezwłocznie się oddalić. Will ma problemy, by zachować służbowy dystans, a powiadomienie młodej wdowy Olivii Pitterson (Samantha Morton) o śmierci męża okazuje się ponad jego siły.

Reżyserski debiut pochodzącego z Izraela scenarzysty ("Syn Jezusa", "I'm Not There. Gdzie indziej jestem") i byłego dziennikarza ORENA MOVERMANA to film szczególny. Przybierając perspektywę intymnego dramatu, w oszczędnej formie opowiada o wojnie w Iraku. Pozbawiony zgiełku walk, wybuchów, okaleczonych ciał, pustynnej scenerii, obraz Movermana koncentruje się na ludziach, którzy muszą pokonać wojenną traumę. Reżyser, który sam w latach 80. był żołnierzem, dostrzega szansę na powrót do normalnego życia w miłości.

Świeże spojrzenie na wojenną tematykę doceniło jury festiwalu w Berlinie, przyznając Movermanowi i współpracującemu z nim Alessandro Camonowi Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz. Tekst spodobał się także Amerykańskiej Akademii Filmowej, która nominowała go do Oscara - ostatecznie w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny "W imieniu armii" ustąpiło "The Hurt Locker. W pułapce wojny". Na równi z pracą scenarzystów doceniono wykonawców głównych ról. Ben Foster ("Alpha Dog", "3:10 do Yumy", "30 dni mroku"), wcielający się zazwyczaj w ekranowych twardzieli, zaskoczył krytyków jako sierżant Will Montgomery. "Zdumiewa mnie, kiedy niektórzy aktorzy odkrywają siebie na nowo, gdy tylko dostaną właściwą rolę. Sierżant Montgomery mimo pozornego opanowania, wielokrotnie, w subtelny sposób daje do zrozumienia, że jest wrażliwym człowiekiem przepełnionym bolesnym doświadczeniem" - pisał o kreacji Fostera Roger Ebert z "Chicago Sun-Times". Partnerujący mu Woody Harrelson jako Tony Stone stworzył najważniejszą kreację od lat. Niegdyś nominowany do Oscara za tytułową rolę w "Skandaliście Larrym Flincie", teraz dzięki występowi u Movermana po 13 latach doczekał się drugiej w karierze nominacji do tej prestiżowej statuetki. Doborową obsadę uzupełnia Samantha Morton ("Słodki drań" "Nasza Ameryka", "Control") i pojawiający się w doskonałym epizodzie Steve Buscemi.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Społeczeństwo - W imieniu armii (materiał wideo 10:01 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Społeczeństwo

SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...