Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. W kręgu zbrodni odc. 1

W kręgu zbrodni odc. 1

The Bletchley Circle s. 1, ep. 1: Cracking a Killer's Code: Part 1
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2012, 45 min.
reżyseria: Andy De Emmony
obsada: Anna Maxwell Martin, Julie Graham, Rachael Stirling, Sophie Rundle
Premiera w Ale kino+: 8.04.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 86 miejsce w rankingu
W kręgu zbrodni odc. 1

Jeśli świetny i inteligentny kryminał - to tylko w Ale kino+. Stacja zaprasza na stylowy serial "W kręgu zbrodni". Jego bohaterkami są cztery kobiety, które podczas wojny pracowały dla brytyjskiego wywiadu. Postanawiają wykorzystać analityczne umysły, aby wytropić mordercę terroryzującego Londyn z połowy XX w.

Akcja odcinka rozpoczyna się w 1943 roku w centrum kryptoanalitycznym Bletchley Park. Nad rozszyfrowaniem niemieckich depeszy pracują tu cztery niezwykłe kobiety - Susan, Millie, Lucy i Jean. Pewnego dnia uwagę Susan przykuwa pewna prawidłowość - wkrótce okazuje się, że odgadła kod, jakim posługują się Niemcy. Dzięki niej alianci wiedzą, gdzie ponownie uderzą niemieckie wojska.

Rok 1952, Londyn. Mija dziewięć lat od pracy w Bletchley Park. Susan prowadzi spokojne życie matki dwójki dzieci i żony Timothy'ego. Wydaje się, że tajna praca szyfrantki to odległa przeszłość. Ale wkrótce Susan przekona się, że jej umysł jest nadal sprawny a ona - bystra jak za najlepszych dni w centrum kryptoanalizy. Wszystko zaczyna się od tego, że Susan, na podstawie doniesień medialnych na temat działań seryjnego mordercy grasującego w Londynie, namierza wzór jego zachowań. Odkryciem dzieli się z mężem. Początkowo zszokowany, że Susan interesują takie drastyczne sprawy, w końcu zgadza się na to, aby umówić ją z komisarzem ze Scotland Yardu, niejakim Wainwrightem, z którym służył podczas wojny. Jednak odkrycie Susan nie przynosi efektu. Miejsce, które wskazała policji jako potencjalną kryjówkę ciała kolejnej zaginionej kobiety, okazuje się puste. Policja przestaje traktować Susan poważnie, ona sama czuje się pokonana - do czasu, kiedy postanawia zwołać dawne przyjaciółki z Bletchley Park i wraz z nimi poprowadzić prywatne śledztwo.

Na pomysł nakręcenia kryminału, w którego centrum stałyby bohaterki wojenne, wpadli producent Jake Lushington i scenarzysta Guy Burt. To były inteligentne kobiety, które podczas wojny były bardzo docenianie. Ale kiedy wojna się skończyła musiały wrócić do swoich tradycyjnych zajęć. I nikomu nie mogły pochwalić się swoimi dokonaniami, gdyż pracownicy Bletchley Park podpisywali tzw. Official Secrets Act. Musieli zachować całkowitą dyskrecję - mówił Jake Lushington.

"W kręgu zbrodni" klimatem przypomina "Endeavour" - inną znakomitą brytyjską produkcję znaną z anteny Ale kino+. Serial oprócz wciągającej i zawiłej intrygi kryminalnej prezentuje ówczesne tło społeczne, czyli świat, który "należał" do mężczyzn.

W głównych występują: dwukrotna laureatka BAFTY Anna Maxwell Martin (Bleak House), Sophie Rundle (Peaky Blinders), Rachael Stirling (Women in Love, seriale: Poirot, Panna Marple) oraz Julie Graham (Morderstwa w Midsomer). Zdjęcia były kręcone m.in. w prawdziwym Bletchley Park w Buckinghamshire. To tam podczas II wojny światowej pracowali brytyjscy kryptoanalitycy, w tym Alan Turing, w którego wcielił się Benedict Cumberbatch w "Grze tajemnic".

ODCINKI

W kręgu zbrodni
W kręgu zbrodni odc. 2
W kręgu zbrodni odc. 3
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...