Ale kino+
alekino+
Film. W KRYJÓWCE MOJEGO OJCA

W KRYJÓWCE MOJEGO OJCA

In My Father's Den
thriller, Nowa Zelandia/Wlk. Brytania, 2004, 127 min.
reżyseria: Brad McGann
obsada: Colin Moy, Emily Barclay, Matthew Macfadyen, Miranda Otto, Vanessa Riddell
Premiera w Ale kino+: 8.04.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 37 miejsce w rankingu
W KRYJÓWCE MOJEGO OJCA

Reporter wojenny powraca do rodzinnego domu, aby zmierzyć się z duchami przeszłości. Nagrodzony FIPRESCI w Toronto magnetyczny obraz z Nowej Zelandii, krainy filmowych marzycieli.

Paul Priori (Matthew Macfadyen), 34-letni reporter wojenny, przyjeżdża po latach do rodzinnego miasteczka na pogrzeb swojego ojca. Miasteczko leży w Nowej Zelandii, gdzie czas wydaje się płynąć wolniej. "Zapomniałem, jak tu cicho!" - mówi Paul, zaskoczony rajem na ziemi, który pozostawił siedemnaście lat temu. Ale ten raj pełen jest ludzi, którzy chcieliby się z niego wydostać. Jak 16-letnia Celia (Emily Barclay), która marzy o tym, żeby śpiewać jak Patti Smith. Boi się jednak, że jedyna przyszłość, jaka na nią czeka, to praca w rzeźni. Paul odkrywa, że dziewczyna spędza większość czasu w letniskowym domku jego nieżyjącego ojca - kryjówce, do której uciekał przed ludźmi. Wkrótce Celia i Paul zaprzyjaźniają się. Dla dziewczyny reporter jest przybyszem z innego, nieznanego jej świata. Fascynuje ją zarówno swoim cynicznym sposobem bycia, jak i wygładzonym, wielkomiejskim akcentem. Ich przyjaźń zaczyna jednak przeszkadzać ich rodzinom i sąsiadom, a kiedy Celia nagle znika, Paul staje się głównym podejrzanym. Postawiony pod ścianą mężczyzna musi rozgrzebać własną przeszłość, wedrzeć się do rodzinnych tajemnic i stanąć twarzą w twarz z wydarzeniem, przez które siedemnaście lat temu uciekł z Nowej Zelandii.

"W kryjówce mojego ojca" to pełnometrażowy debiut BRADA MCGANNA, jednego z najlepiej zapowiadających się twórców z Nowej Zelandii - kraju, którego kultura, w tym również kino, wciąż pozostają poza światowymi zainteresowaniami. "Dużo osób coś o tym kinie wie - wszyscy znają "Władcę Pierścieni", niektórzy widzieli może "Niebiańskie istoty" czy "Fortepian". Ale niewiele osób ma świadomość, jak wiele powstało tam znakomitych filmów, które nie miały światowej dystrybucji. To miejsce inspiruje, czasem niepokoi: w żadnym innym kraju nie spotkałem tak wielu filmowych wizjonerów i marzycieli" - mówił Dr Ian Conrich, autor książki "Kino Nowej Zelandii". "W kryjówce mojego ojca" to obraz Nowej Zelandii daleki od tego, jaki kreują turystyczne foldery czy piękne fotografie. Reżyser wprowadza widza w hermetyczny świat purytańskiego miasteczka, którego prowincjonalna społeczność skrywa za fasadą pozorów nietolerancję i tłumione żądze. Film McGanna pokazywany był m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Wcześniej święcił festiwalowe triumfy. W Toronto, gdzie miał światową premierę, zdobył nagrodę FIPRESCI, w San Sebastian - Nagrodę Jury Młodzieżowego, w Szanghaju - nagrodę za zdjęcia, a Emily Barclay dostała British Independent Film Award dla najlepiej zapowiadającej się aktorki. Film był również wyświetlany na 8. festiwalu Era Nowe Horyzonty w ramach panoramy kina nowozelandzkiego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...