Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. W lepszym świecie

W lepszym świecie

Hævnen
dramat, Dania/Szwecja, 2010, 119 min.
reżyseria: Susanne Bier
obsada: Markus Rygaard, Mikael Persbrandt, Trine Dyrholm
Premiera w Ale kino+: 11.04.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 30 miejsce w rankingu
W lepszym świecie

"W lepszym świecie" Susanne Bier to wnikliwa opowieść o radzeniu sobie z przemocą w różnych jej przejawach. W 2011 roku duński film został laureatem Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Anton (Mikael Persbrandt) pracuje jako lekarz w afrykańskim obozie dla uchodźców. W polowych warunkach dokonuje skomplikowanych operacji, między innymi na ofiarach lokalnego watażki, który - w ramach okrutnego zakładu - rozcina ciężarnym kobietom brzuchy. Po odbyciu kolejnej misji Anton wraca do domu. Matka Christiana (William Johnk Nielsen) umiera na raka. Jego ojciec, Claus (Ulrich Thomsen), z którym chłopca łączą dość chłodne stosunki, zabiera go z Londynu do rodzinnej Danii. W nowej szkole przepełniony buntem i złością Christian poznaje Eliasa (Markus Rygaard). To syn żyjących w separacji Antona i Marianne (Trine Dyrholm), który jest szkolnym kozłem ofiarnym.

SUSANNE BIER nim zajęła się reżyserią spędziła kilka lat na uniwersytecie w Jerozolimie, gdzie studiowała architekturę. Być może to z obserwacji napięcia panującego w regionie Bliskiego Wschodu zrodziła się jej niezwykła wrażliwość i świadomość niejednoznacznych moralnie sytuacji. Po ukończeniu u schyłku lat 80. kopenhaskiej szkoły filmowej Bier zajęła się reżyserią filmów, których tematyka oscyluje wokół psychodramy, smutnej komedii i thrillera. Prędko została też dostrzeżona przez widownię międzynarodową. Pierwszą nominację Oscarową otrzymała w 2007 r. za "Tuż po weselu" ze świetnym występem Madsa Mikkelsensa. Statuetkę przyznano jej już cztery lata później właśnie za dramat "W lepszym świecie". Sama Bier w wywiadzie powiedziała: "Nasz eksperyment w tym filmie polegał na obserwacji jak niewiele może sprawić, że dziecko, albo dorosły zaczyna odczuwać, że coś jest bardzo niesprawiedliwie. Naprawę niewiele. To jednocześnie interesujące i przerażające". Współautorem scenariusza do nagrodzonego filmu jest Anders Thomas Jensen, stały współpracownik Bier, reżyser między innymi "Jabłek Adama" oraz nagrodzonego Oscarem krótkiego metrażu "Valgaften".

W 2012 roku na ekrany polskich kin wszedł najnowszy film reżyserki "Wesele w Sorrento". W rolach głównych wystąpili znana z "W lepszym świecie" Trine Dyrholm, Pierce Brosnan oraz Kim Bodnia, ulubieniec innego duńskiego reżysera, Nicolasa Windinga Refna ("Pusher" i "Bleeder").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: OBLICZA WOJNY - W LEPSZYM ŚWIECIE (materiał wideo 15:40 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Oblicza Wojny

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...