Ale kino+
alekino+
Film. W MROKU NOCY

W MROKU NOCY

Night Moves
film kryminalny, USA, 1975, 94 min.
reżyseria: Arthur Penn
obsada: Gene Hackman, James Woods, Jennifer Warren, Melanie Griffith
Premiera w Ale kino+: 19.05.2005 r.
4.00
343
20 głosy | 1188 miejsce w rankingu

Niesłusznie zapomniany, wytrawny thriller detektywistyczny Arthura Penna. Mistrz składa tu głęboki ukłon tradycji kina noir tworząc obraz równie mroczny, przewrotny i stylowy co "Chinatown" Romana Polańskiego.

Bohaterem "W mroku nocy" jest Harry Moseby (Gene Hackman) - były zawodnik futbolu amerykańskiego, a obecnie doświadczony, starzejący się prywatny detektyw z Los Angeles. Harry rozpoczyna właśnie realizację nowego zlecenia. Sprawa wygląda na pierwszy rzut oka rutynowo. Bogata hollywoodzka gwiazda filmowa chce odnaleźć swoją córkę, która uciekła z domu. Tropy wiodą na Florydę; szukając dziewczyny detektyw zaczyna jednak odkrywać, że w tej historii chodzi o coś więcej, niż tylko odnalezienie niesfornej nastolatki. W grę wchodzi morderstwo oraz złożona intryga, której rozwikłanie może okazać się niebezpieczne nawet dla takiego starego wygi jak Harry.

ARTHUR PENN uchodzi za jednego z najważniejszych amerykańskich filmowców lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Takie filmy reżysera jak "Obława", "Bonnie i Clyde", "Emigranci" czy "Mały wielki człowiek" zaliczają się dziś do klasycznych pozycji historii kina. "W mroku nocy" to film, który długi czas pozostawał w cieniu głośniejszych i bardziej znanych dzieł Penna. Tymczasem dziś obraz ten jawi się jako jeden z najciekawszych dreszczowców lat 70. Porównania z "Chinatown" Polańskiego są w tym wypadku nieuniknione - oba filmy pochodzą z tej samej epoki i reprezentują podobne, inteligentne i przewrotne podejście do tradycji kina noir. Penn na każdym kroku odnosi się "W mroku nocy" do klasyki gatunku, zwłaszcza do "Wielkiego snu", tworząc jednocześnie dzieło na wskroś oryginalne i nowoczesne. Penn miał do dyspozycji zarówno precyzyjny, zwieńczony zaskakującą, gorzką puentą scenariusz Alana Sharpa jak i wspaniały zespół aktorów. Gene Hackman w roli detektywa Moseby'ego jest tu w szczytowej formie. Partnerują mu między innymi młody James Woods, oraz stawiająca pierwsze kroki w zawodzie Melanie Griffith, która mimo braku doświadczenia stworzyła w tym nietuzinkowym thrillerze zaskakująco dojrzałą, odważną kreację.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...