Ale kino+
alekino+
Film. W RODZINNYM SOSIE

W RODZINNYM SOSIE

Un air de famille
komedia, Francja, 1996, 105 min.
reżyseria: Cedric Klapisch, Cédric Klapisch
obsada: Agnés Jaoui, Agnés Jaoui, Catherine Frot, Jean-Pierre Bacri, Jean-Pierre Darroussin
Premiera w Ale kino+: 14.01.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 55 miejsce w rankingu

"W rodzinnym sosie" to majstersztyk kameralnego komediodramatu psychologicznego. Akcja filmu rozgrywa się niemal w czasie rzeczywistym; z wyjątkiem kilku ujęć cała fabuła toczy się w tej samej scenerii, przy restauracyjnym stoliku.

Dzięki perfekcyjnie napisanym dialogom i doskonałemu aktorstwu ten statyczny, teatralny spektakl zmienia się pasjonującą historię, pełną emocji opowieść o rodzinnych związkach, sekretach i urazach.

Pewnego wieczoru trójka rodzeństwa spotyka się na przyjęciu urodzinowym. Kolacja odbywa się w restauracji należącej do zgorzkniałego Henriego (Jean-Pierre Bacri), uważanego za rodzinnego nieudacznika. Zupełnie inaczej mają się sprawy z jego bratem Philippe'm, który uchodzi za człowieka sukcesu. Młodsza siostra obu mężczyzn, Betty (Agnes Jaoui), to z kolei zbuntowana dziewczyna epatująca braci cynizmem i prowokacyjnym zachowaniem. W przyjęciu bierze także udział apodyktyczna matka trójki bohaterów, oraz znerwicowana, nieszczęśliwa żona Phillipe'a - jak na ironię to właśnie ona jest jubilatką, na której cześć wydano kolację. Podczas posiłku wyjdą na jaw niewygodne rodzinne tajemnice i ujawnią się stare pretensje, a całe spotkanie niespodziewanie stanie się psychicznym wstrząsem dla wszystkich jego uczestników.

Scenariusz "W rodzinnym sosie" oparty jest na sztuce teatralnej napisanej przez parę aktorów, Agnes Jaoui i Jean-Pierre'a Bacriego. Autorzy zaadaptowali swój tekst na potrzeby filmu wspólnie z reżyserem CEDRIKIEM KLAPISCHEM, zagrali również główne role (Klapisch wystąpił w epizodzie). "W rodzinnym sosie" było zapowiedzią przyszłych, w pełni już autorskich obrazów duetu Jaoui i Bacri, "Gustów i guścików" oraz niedawnego "Popatrz na mnie". Para aktorów i scenarzystów znana jest z umiejętności mistrzowskiej budowy portretów psychologicznych oraz z gorzkiego, czasem zjadliwego, ale jednocześnie nie pozbawionego cieplej nuty poczucia humoru. Wszystkie te zalety, które przyniosły rozgłos reżyserowanym przez Agnes Jaoui "Gustom i guścikom" oraz "Popatrz na mnie" ujawniają się już "W rodzinnym sosie". Film wyreżyserowany przez Klapischa, ale naznaczony silnym piętnem stylu Jaoui i Bacriego, opowiada o rodzinnych tragediach, traumach i życiowych dramatach. Filmowcy nie wahają się jednak o tych skądinąd poważnych tematach opowiadać w konwencji wytrawnej komedii, która czasem przechodzi wręcz w farsę. Błyskotliwy, zabawny, a jednocześnie mądry obraz Klapischa odniósł we Francji spory sukces; spośród sześciu nominacji do Cesara filmowi przypadły w udziale trzy nagrody, w tym wyróżnienie za scenariusz.
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...