Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. W rytmie serca

W rytmie serca

De battre mon coeur s'est arrêté
kryminalny, Francja, 2005, 103 min.
reżyseria: Jacques Audiard
obsada: Aure Atika, Linh Dan Pham, Niels Arestrup, Romain Duris
Premiera w Ale kino+: 9.04.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 63 miejsce w rankingu
W rytmie serca

Prezentowany w konkursie głównym na festiwalu w Berlinie, nagrodzony 8 Cezarami film Jacquesa Audiarda, autora m.in. głośnego "Proroka". "W rytmie serca" to kolejna pozycja z cyklu "KINO MÓWI: Rodzice", który na kwiecień przygotowało Ale kino+. Cykl skupia się na postaci ojca, jego roli oraz obecności w życiu najbliższych.

Tom (Romain Duris) mieszka w Paryżu i zajmuje się sprzedażą nieruchomości. Jego praca nie polega jednak na wydzwanianiu do klientów i oferowaniu im mieszkań, ale na wyrzucaniu z kamienic ubogich emigrantów i zbywaniu lokali po korzystnych cenach. Swój nietypowy fach odziedziczył po ojcu, otyłym i schorowanym Robercie (Niels Arestrup). W pracy pomaga mu dwóch paryskich opryszków. Z żoną jednego z nich, Aline (Aure Atika), Tom nawiązuje romans, ale kobieta nie potrafi wybrać między pociągającym i intrygującym kochankiem a zaniedbującym ją mężem. Choć dziś Tom często i bez skrupułów używa pięści i broni, jego życie nie zawsze tak wyglądało. Nieżyjąca matka była wybitną pianistką, a on sam kiedyś intensywnie uczył się gry na fortepianie. Teraz przypadkiem spotyka impresario matki, który zaprasza go na przesłuchanie. Mężczyzna postanawia spróbować. W odzyskaniu muzycznej formy ma mu pomóc Miao Lin (Linh Dan Pham), chińska pianistka, która właśnie przyjechała do Paryża i nie mówi po francusku. Dziewczyna zmusza go do monotonnego powtarzania pasaży i prostych ćwiczeń. Powoli rodzi się między nimi sympatia, którą wyrażają tylko dźwiękami i gestami. Tom nie porzuca jednak przestępczego życia. Tym bardziej, że musi wyrównać rachunki z rosyjskim mafiosem Minskovem (Anton Yakovlev).

Film JACQUESA AUDIARDA to remake "Palców" (1978) Jamesa Tobacka, w którym główną rolę brawurowo zagrał młody Harvey Keitel. Tym razem w rolę pianisty-gangstera wcielił się Romain Duris, jeden z najbardziej znanych, ale też niewątpliwie najzdolniejszych współczesnych aktorów francuskich. Odkrył go Cédrick Klapisch, który dał mu rolę Tomasiego w swoim obrazie "Młodzi groźni". Potem specjalnie dla niego stworzył 27-letniego Paryżanina Xaviera w komedii "Smak życia" i "Smak życia 2". Jednocześnie Durisem zainteresował się Tony Gatlif. Obsadził go w głównej roli w "Gadjo dilo", nagrodzonym m.in. w Locarno, Montrealu, Paryżu i Sao Paulo, a później w gorąco przyjętym również w Polsce "Exils". W przygotowaniu do roli w "W rytmie serca" Durisowi pomogła siostra, ceniona pianistka. To ona uczyła go podstaw gry na fortepianie i wykonała utwory, które słyszymy w filmie. Autor muzyki, Alexandre Desplat, został za nią nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie. Duris za swoją kreację otrzymał m.in. nominację do Cezara i Europejskiej Nagrody Filmowej, zaś sam film nagrodzono m.in. aż 8 Cezarami, w tym za film i reżyserię.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Rodzice - W rytmie serca (materiał wideo 11:32 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Rodzice

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...