Ale kino+
alekino+
Film. W SŁUSZNEJ SPRAWIE

W SŁUSZNEJ SPRAWIE

Just Cause
thriller, USA, 1995, 102 min.
reżyseria: Arne Glimcher
obsada: Blair Underwood, Ed Harris, Kate Capshaw, Laurence Fishburne, Sean Connery
Premiera w Ale kino+: 31.01.2007 r.
3.00
343
3 głosy | 955 miejsce w rankingu

Sekret związany z zabójstwem jedenastolatki może uratować życie niewinnemu człowiekowi, albo pozwolić mordercy na kolejną zbrodnię. W roli głównej Sean Connery oraz rzadko pojawiająca się na ekranie Kate Capshaw, żona Stevena Spielberga znana z "Indiany Jonesa i Świątyni Zagłady".

Jedenastoletnia biała dziewczynka zostaje zgwałcona i zamordowana w maleńkim miasteczku na Florydzie. Policja podejrzewa czarnoskórego Bobby'ego Fergusona (Blair Underwood), który podczas przesłuchania ostatecznie przyznaje się do winy. Skazany na karę śmierci kolejne osiem lat spędza w więzieniu. Wreszcie zwraca się o pomoc do profesora Paula Armstronga (Sean Connery), wykładającego prawo na Harvardzie. Przekonuje go, że jest niewinny, a przyznał się pod wpływem tortur, którym został poddany podczas przesłuchania. Armstrong, znany przeciwnik kary śmierci, w sprawę Fergusona angażuje się tak intensywnie, że postanawia - po 25 latach przerwy - powrócić na salę sądową i bronić skazanego w procesie apelacyjnym. Za namową żony (Kate Capshaw), również prawniczki, wyjeżdża na Florydę, aby samemu zbadać okoliczności procesu sprzed ośmiu lat. Na miejscu odkrywa, że w trakcie śledztwa zostało popełnionych wiele błędów, ale na drodze do poznania prawdy staje mu detektyw Tanny Brown (Laurence Fishburne), Afroamerykanin, który prowadził śledztwo w sprawie śmierci dziewczynki. Wkrótce okazuje się zresztą, że w morderstwo wmieszanych jest jeszcze wiele innych osób, m.in. zamknięty w więzieniu maniakalny morderca Blair Sullivan (Ed Harris), a nawet... żona profesora Armstronga.

"W słusznej sprawie" to kolejny po "Wschodzącym słońcu" Philipa Kaufmana i "Uzdrowicielu z tropików" producencki projekt Seana Connery'ego. Tak jak w poprzednich filmach, tak i tu w głównej roli Connery obsadził sam siebie. Aktor chciał, żeby obraz reżyserował Norman Jewison, ale ostatecznie wybrał na to miejsce swojego przyjaciela ARNE'A GLIMCHERA, znanego na świecie kolekcjonera dzieł sztuki, odpowiedzialnego m.in. za prestiżową nowojorską galerię Pace. Autorem zdjęć został wybitny węgierski operator Lajos Koltai, reżyser "Losu utraconego", a muzykę skomponował jeden z najlepszych w Hollywood specjalistów od soundtracków - James Newton Howard ("Batman - początek", "Szósty zmysł"). Connery'emu na planie partnerowała Kate Capshaw, żona Stevena Spielberga i gwiazda jego hitu "Indiana Jones i Świątynia Zagłady". Żeby zdobyć rolę w tej przygodowej superprodukcji Capshaw, wcześniej modelka agencji Eileen Ford i nauczycielka dzieci z problemami w nauce, pokonała 120 kontrkandydatek. Wtedy też uwagę zwrócił na nią Spielberg, który pomógł jej w dalszej karierze, a wreszcie poprosił o rękę. Po ślubie i urodzeniu pierwszego dziecka (mają ich razem pięcioro) aktorka zrezygnowała w dużej mierze z pracy, tak więc film Glimchera jest jedną z nielicznych okazji, żeby zobaczyć ją na ekranie.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...