Ale kino+
alekino+
Film. W STARYM DWORKU

W STARYM DWORKU


film psychologiczny, Polska, 1984, 95 min.
reżyseria: Andrzej Kotkowski
obsada: Beata Tyszkiewicz, Grażyna Szapołowska, Gustaw Holoubek, Jerzy Bończak
Premiera w Ale kino+: 22.05.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 546 miejsce w rankingu
1
2

Surrealistyczny film, inspirowany pisarstwem wielkiego awangardzisty, ekscentryka, proroka i artysty Stanisława Ignacego Witkiewicza.

"W starym dworku czyli niepodległość trójkątów" Kotkowskiego, obok "Pożegnania jesieni" Mariusza Trelińskiego i "Nienasycenia" Wiktora Grodeckiego jest, jak na razie, jedną z trzech pełnometrażowych ekranizacji prozy Stanisława Ignacego Witkacego. Reżyser ANDRZEJ KOTKOWSKI połączył w swoim filmie wątki kilku dramatów artysty, idąc za duchem tej twórczości - akcja jest w nich jedynie pretekstem do wykpienia starego, mieszczańskiego teatru i rządzących społeczeństwem wyświechtanych norm obyczajowych. Film oprócz doborowej obsady aktorskiej otrzymał wysmakowaną scenografię i nastrojową, nagrodzoną na festiwalu w Gdańsku muzykę skomponowaną przez Zbigniewa Raja.

W tytułowym starym dworku senny spokój zostaje zakłócony, kiedy Dyapanazy (Gustaw Holoubek) odkrywa, ze jego piękna żona Anastazja (Beata Tyszkiewicz) zdradza go z Jęzorym (Jerzy Bończak), jego synem z pierwszego małżeństwa. Schwytawszy kochanków in flagranti zabija Anastazję. Jęzory, wrażliwy artysta, przeżywa szok. Podczas sporu między ojcem a synem na temat, kogo bardziej Anastazja kochała, zjawia się nagle jej duch i oświadcza, że prawdziwym kochankiem był Kozdroń (Zdzisław Wardejn), plenipotent Dyapanazego. Jęzory przeżywa ostry kryzys twórczy. Duch Anastazji każe mu szukać pocieszenia w ramionach Anety (Grażyna Szapołowska). Po kilku kolejnych tragediach dochodzi do wesela Jęzorego i Anety. Nadzieja na "długo i szczęśliwie" pryska jednak, kiedy Anastazja wywołuje skandal: odczytuje listy miłosne pana młodego do siebie, podburza chłopów i topi w bagnie pijanego Kozdronia. Jęzory przeżywa kolejny kryzys twórczy, a jego nowo poślubiona żona ulega fascynacji Korbowskim, nowym plenipotentem Dyapanazego.

Jak przystało na porządną, sensacyjną historię w stylu retro w "W starym dworku..." mamy i romans i morderstwo, narkotyczne seanse, duchy, samobójstwa, trucizny, przy czym nikt ani na serio nie umiera ani nie zostaje do końca zabity. Nad dekadentami z dworku wisi groźba nieuchronnej rewolucji, przydającej ich występnemu, zwichrowanemu życiu dreszczyku dodatkowych emocji. Grający mieszkańców posiadłości Beata Tyszkiewicz, Jerzy Bończak, Gustaw Holoubek i Grażyna Szapołowska w świetnym aktorskim stylu akcentują wszystkie absurdy zawikłanej intrygi. Demonizm i odwieczna walka płci, którą niegdyś obowiązkowo wkładali do swoich sztuk Przybyszewski i Strindberg, u Witkacego i Kotkowskiego przybierają formę dosyć specyficzną - prześmiewczą, nie pozbawioną jednak przy uważniejszym spojrzeniu pewnych prawdziwych rysów psychologicznych. Jak w bardzo krzywym, potłuczonym, odwróconym do góry nogami zwierciadle w "Starym dworku..." można dostrzec niezmienne damsko-męskie pozy, gesty i podchody erotyczne. Kto spojrzy w to zwierciadło, za plecami usłyszy przekorny chichot twórcy "Szewców".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...