Ale kino+
alekino+
Film. Walkiria

Walkiria

Valkyrie
historyczny, Niemcy/USA, 2008, 121 min.
reżyseria: Bryan Singer
obsada: Bill Nighy, Kenneth Branagh, Terence Stamp, Tom Cruise
Premiera w Ale kino+: 25.12.2014 r.
5.00
343
10 głosy | 23 miejsce w rankingu
Walkiria

Oparty na prawdziwych wydarzeniach film o nieudanym zamachu na Adolfa Hitlera, jaki przeprowadziła grupa zbuntowanych niemieckich oficerów. W roli głównej pułkownika Clausa von Stauffenberga występuje Tom Cruise, a partnerują mu m.in. Kenneth Branagh, Bill Nighy i Terence Stamp.

II wojna światowa, rok 1943. Pułkownik Claus von Stauffenberg (Tom Cruise) właśnie wrócił z frontu w Afryce, gdzie został ciężko ranny. Spędził kilka miesięcy w szpitalu z ciężkimi obrażeniami - stracił lewe oko, prawą dłoń, do końca życia będzie też utykał na jedną nogę. Po kilkumiesięcznej rekonwalescencji rozpoczyna pracę jako oficer sztabowy Ogólnego Urzędu Sił Zbrojnych w biurze przy ulicy Bendlerstrasse w Berlinie. Tu kontaktuje się z nim garstka oficerów, którzy - podobnie jak on - mają dość rządów Hitlera. W dodatku jednym z przełożonych Stauffenberga jest generał Friedrich Olbricht (Bill Nighy), członek niemieckiego ruchu oporu. Wszyscy oni uważają, że Hitler niechybnie doprowadzi do upadku III Rzeszy. Wspólnie opracowują przeprowadzenie zamachu stanu pod kryptonimem "Operacja Walkiria". Jej pierwszym etapem ma być zlikwidowanie Führera - von Stauffenberg zobowiązuje się osobiście dokonać zamachu. Akcja ma się odbyć 20 lipca 1944 roku w kwaterze Hitlera, zwanej Wilczym Szańcem.

W latach 1938-1944 niemiecki ruch oporu dokonał 17 nieudanych zamachów na Adolfa Hitlera. Ostatnim z nich była "Operacja Walkiria", o której opowiada film BRYANA SINGERA. I chociaż wszyscy wiedzą, jak zakończyła się ta historia, "Walkiria" od początku do końca trzyma w napięciu, niczym najlepszy thriller. Bryan Singer - specjalista od sensacyjnego kina akcji, autor "Podejrzanych (1995), "Superman: Powrót" (2008) czy filmów z serii "X-Men" - umiejętnie dawkuje widzowi emocje, pokazując drobiazgowe planowanie zamachu aż po same wydarzenia w Wilczym Szańcu.

W głównych rolach występuje plejada gwiazd z Tomem Cruise'em na czele. Plotka głosi, że postanowił zagrać von Stauffenberga po tym, jak zobaczył jego zdjęcie i stwierdził, że jest uderzająco podobny do pułkownika. Na ekranie partnerują mu m.in. Kenneth Branagh, Bill Nighy i Terence Stamp. Film był nominowany do 7 Saturnów, w tym za najlepszą reżyserię, najlepszy film akcji oraz za role Toma Cruise'a i Billa Nighy'ego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...