Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Wallander 3

Wallander 3


serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2012
reżyseria: Charles Martin, Esther Campbell, Toby Haynes
obsada: Daniel Cerqueira, Emily Bruni, Holly Atkins, Ingeborga Dapkunaite, Kenneth Branagh, Laura Dos Santos, Sarah Smart
Premiera w Ale kino+: 3.10.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 72 miejsce w rankingu
Wallander 3

3. sezon brytyjskiego serialu "Wallander", oparty na bestsellerowych powieściach kryminalnych Henninga Mankella. W tytułowej roli pięciokrotnie nominowany do Oskara Kenneth Branagh.

"Wallander" to jedna z najdroższych wyspiarskich produkcji serialowych, uhonorowana 5 nagrodami BAFTA. Zrealizowany z wielką dbałością o szczegóły, serial od początku zdobył uznanie krytyków i publiczności, stąd decyzja twórców o realizacji 3. już serii filmów o dokonaniach szwedzkiego detektywa. Zawiera ona trzy pełnometrażowe odcinki: "Jesienną historię" - zrealizowaną na podstawie opowiadania "Grób" oraz "Psy z Rygi" i "Nim nadejdzie mróz" - według powieści o tych samych tytułach.

W 3. sezonie serialu Kurt Wallander, policjant z Ystad, podejmie próbę rozpoczęcia nowego życia u boku ukochanej kobiety, jednak nie uda mu się uciec przed światem zbrodni. Będzie m.in. rozwiązywał zagadkę morderstwa polskiej imigrantki, tropił międzynarodową siatkę przestępczą na Łotwie i zajmował się mrocznymi sekretami fundamentalistycznej wspólnoty religijnej. Po latach milczenia dojdzie też do spotkania Wallandera z jego córką Lindą. Zdjęcia do filmów kręcono w szwedzkiej Skanii i w bałtyckim porcie Ystad, gdzie mieszka powieściowy bohater, oraz w stolicy Łotwy - Rydze.

Kurt Wallander, stworzony przez szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, to jeden z najbardziej znanych bohaterów współczesnego kryminału. Zarażony słynną skandynawską melancholią nie ma złudzeń co do ludzkich motywacji, boryka się z depresją i kryzysem wieku średniego. A jednak w Szwecji trudno byłoby znaleźć lepszego śledczego. Bestsellerowy cykl książek doczekał się wielu ekranizacji, także w ojczyźnie pisarza, jednak to brytyjską adaptację uważa się powszechnie za jedną z najlepszych. Podobnie sądzi sam Mankell, który w wywiadzie dla "The Independent" wyznał: "Powiedziałbym, że Kenneth i jego ekipa przydali tym opowieściom klarowności, oczyścili je ze wszystkiego co zbędne, z niepotrzebnymi dialogami włącznie"

Odtwórca roli Wallandera -jeden z najbardziej znanych aktorów brytyjskich, Kenneth Branagh, jest też wielkim miłośnikiem nowej fali skandynawskich kryminałów i duńskiego serialu "The Killing". W wywiadzie dla brytyjskiego "Guardiana" stwierdził: "Ten sposób opowiadania historii nadaje taką samą wagę obrazom, jak słowom, oferując widzowi możliwość obserwowania na ekranie ludzkich myśli i emocji". Branagh, który jest również producentem wykonawczym 3. serii filmów o Wallanderze, za swój serialowy występ otrzymał nagrodę BAFTA oraz nominacje do nagród Emmy i Złotego Globu. Kurt Wallander w jego interpretacji to skomplikowana., targana sprzecznościami postać, doskonale harmonizująca z niepokojącym klimatem filmów nawiązujących do kina noir. Widz zostaje wciągnięty w sieć intryg i zagadek kryminalnych, których rozwiązanie nie przynosi ulgi, a jedynie konstatację o naznaczonej słabością i okrucieństwem ludzkiej naturze.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Wallander: Jesienna historia
Wallander: Psy z Rygi
Wallander: Nim nadejdzie mróz
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...