Ale kino+
alekino+
Film. WALLANDER: FAŁSZYWY TROP

WALLANDER: FAŁSZYWY TROP

Wallander: Ep. 1 - Sidetracked
film kryminalny, Wlk. Brytania/Szwecja, 2008, 90 min.
reżyseria: Philip Martin
obsada: Jeany Spark, Kenneth Branagh, Sarah Smart, Tom Beard, Tom Hiddleston
Premiera w Ale kino+: 6.09.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 58 miejsce w rankingu
WALLANDER: FAŁSZYWY TROP

Pierwszy z trzech pełnometrażowych filmów składających się na brytyjski miniserial "Wallander". Uhonorowana 4 nagrodami BAFTA produkcja to ekranizacja bestsellerowego cyklu szwedzkich powieści sensacyjnych autorstwa Henninga Mankella. Tytułowy bohater - detektyw policji Kurt Wallander, jedna z najbardziej wyrazistych postaci współczesnego kryminału - w rewelacyjnej interpretacji nominowanego do nagrody Emmy Kennetha Branagha.

Wallander jest świadkiem wstrząsającego - nawet dla doświadczonego policjanta - zdarzenia. Na oczach bohatera młoda dziewczyna dokonuje samospalenia. Tożsamość ofiary pozostaje zagadką. Dla Wallandera odkrycie tego, co doprowadziło wchodzącą w życie nastolatkę do zadania sobie śmierci w tak okrutny sposób, staje się niemal obsesją. Równolegle policjanta zajmuje znacznie pilniejsze śledztwo. Prominentny polityk, były minister sprawiedliwości Szwecji, zostaje zamordowany ciosem siekiery i oskalpowany. Wkrótce w ten sam makabryczny sposób ginie znany marszand sztuki. Po kolejnym zabójstwie staje się oczywiste, że policja poszukuje seryjnego mordercy. Jakimi motywami kieruje się zbrodniarz? Co łączy jego kolejne ofiary? Wallander desperacko szuka odpowiedzi na te pytania. Tymczasem tragedia spalonej dziewczyny niespodziewanie zaczyna łączyć się z dochodzeniem w sprawie seryjnych zabójstw.

Kurta Wallandera śmiało można nazwać narodowym skarbem Szwecji. Książki Henninga Mankella cieszą się popularnością na całym świecie, również w Polsce. Cykl o przygodach detektywa Wallandera to wymarzony materiał na ekranizację. Pierwsze trzy adaptacje powstały w ojczyźnie Henninga Mankella. Najdoskonalsze rezultaty osiągnęli jednak nie Szwedzi, lecz Brytyjczycy. Zrealizowany na zamówienie BBC miniserial na podstawie prozy Mankella to adaptacja trzech powieści: "Fałszywy trop", "Zapora" i "O krok". Produkcja jest anglojęzyczna, ale w imię jak najwierniejszego oddania klimatu i scenerii literackiego oryginału, zdjęcia kręcono w Szwecji - w regionie Skania i w bałtyckim porcie Ystad, w którym mieszka powieściowy bohater. Autorem rewelacyjnych zdjęć jest jeden z najciekawszych współczesnych operatorów filmowych, Anthony Dod Mantle - stały współpracownik takich reżyserów, jak Danny Boyle czy Lars Von Trier. Największy udział w sukcesie nagrodzonego czterema nagrodami BAFTA serialu ma jednak odtwórca głównej roli, nominowany do Emmy Kenneth Branagh. Wallander w jego interpretacji to intrygująca postać, antybohater pozornie zbudowany z samych słabości, człowiek, który walczy nie tylko z przestępcami, lecz również z własną przeszłością, ze zniechęceniem, depresją i kryzysem wieku średniego - a jednak nie potrafi pozostać bierny w obliczu zła. Mistrzowska rola Branagha, wybitnego aktora i mistrza kina Szekspirowskiego, doskonale harmonizuje z klimatem filmów, w niebanalny sposób uaktualniających klasyczną konwencję kina noir. Świat "Wallandera" jest mroczny, pełen niepokoju, a widz zostaje wciągnięty w sieć intryg, narastającego napięcia i zagadek kryminalnych, w których od pytania "kto zabił" ważniejsze jest często "dlaczego to zrobił".


CIEKAWOSTKI:
- zdjęcia do serialu kręcono w Ystad w Szwecji.
- za rolę Kurta Wallandera Kenneth Branagh został nominowany do nagrody Emmy
- Henning Mankell - autor książek o Wallanderze - przez wiele lat nie zgadzał się, aby wykreowany przez niego bohater zyskał filmowe oblicze. Poddał się dopiero w 1994 roku, kiedy producenci telewizji postanowili po raz pierwszy zekranizować perypetie niestrudzonego policjanta.
- jako pierwszy w rolę Wallandera wcielił się Rolf Lassgard.

ODCINKI

Wallander
WALLANDER: O KROK
WALLANDER: ZAPORA
WALLANDER: MORDERCA BEZ TWARZY
WALLANDER: PIĄTA KOBIETA
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...