Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Wallander: Jesienna historia

Wallander: Jesienna historia


serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2012, 90 min.
reżyseria: Toby Haynes
obsada: Daniel Cerqueira, Kenneth Branagh, Laura Dos Santos
Premiera w Ale kino+: 3.10.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 110 miejsce w rankingu
Wallander: Jesienna historia

Dramatyczne wydarzenia zniszczą spokój domu, który miał być upragnionym azylem słynnego szwedzkiego detektywa. "Jesienna historia" to mocny początek trzeciego sezonu kultowego "Wallandera".

To miał być zupełnie nowy okres w życiu Kurta Wallandera (Kenneth Branagh) policjanta, który widział już w życiu wiele, a może nawet zbyt wiele. Sprawy zawodowe - na prośbę Vanji (Saskia Reeves) - miały odtąd zostawać za drzwiami ich nowego, nadmorskiego domu. Niestety, morze wyrzuca na brzeg ciało ciężarnej Polki (Joanna Ignaczewska), a pies wykopuje tuż obok nowej posesji Wallandera ludzką szczękę. I choć to dopiero wstęp do nadchodzących wydarzeń, z całą pewnością nadszedł kres idylli.

W sekwencji otwierającej Lynchowskie "Blue Velvet" pod powierzchnią wypielęgnowanego trawnika podmiejskiego domu kłębi się robactwo, a bohater odtwarzany przez Kyle'a MacLachana znajduje w trawie odcięte, ludzkie ucho. Ucho "wysłuchuje" się w pulsujące pod ugładzoną pokrywą pozornego raju, zło. Podobny zamysł przyświeca Henningowi Mankellowi, jednemu z najsłynniejszych, współczesnych twórców kryminałów. Bohater Mankella, zarażony skandynawską melancholią, Kurt Wallander, z wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem bada zbrodnię, która uważa za objaw choroby toczącej syte, zachodnie społeczeństwo. Zainteresowanie krzywdą bezbronnych towarzyszy Mankellowi od młodości, kiedy to rozpoczął działalność w ruchach lewicowych i antykolonialnych. Stuart Jeffries z brytyjskiego "The Guardian" w recenzji "Jesiennej historii", porównał go nawet do innego szwedzkiego pisarza i reportażysty, Svena Lindqvista, który z przenikliwością opisywał zbrodnie, jakich dopuszczali się w Afryce Europejczycy. Mankella z kolei interesuje świat współczesny, w którym wzorce okrucieństwa pochodzą właśnie z kolonii.

Scenariusz "Jesiennej historii" powstał na podstawie opowiadania Mankella "Grób" ("Händelse om hösten"). Zostało ono opublikowane w 2004 r., jedynie w Holandii (!). Obecnie autor, skończywszy definitywnie serię o Wallanderze, pracuje nad scenariuszem mini serialu poświęconego swojemu teściowi i jednocześnie najsłynniejszemu mieszkańcowi wyspy Faro, Ingmarowi Bergmanowi.

Do roli Fredrika Thorsona, nowego sąsiada Wallandera, zaangażowano Donalda Sumptera, znanego jako Maester Luwin z nagrodzonego Złotym Globem serialu "Gra o tron", czy Yuriego ze "Wschodnich obietnic" Cronenberga. Na planie "Wallandera", aktor musiał spędził dwa dodatkowe dni, ucząc się... prowadzić traktor. Nietypowe lekcje poprowadził szwedzki rolnik mieszkający w okolicach planie zdjęciowego.

W epizodycznej roli Zosi, polskiej emigrantki, pojawia się Joanna Ignaczewska. Obecnie mieszkająca w Nowym Jorku aktorka w ojczyźnie wystąpiła m.in. w "Zróbmy sobie wnuka" Piotra Wereśniaka oraz kilku telenowelach.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Wallander 3
Wallander: Psy z Rygi
Wallander: Nim nadejdzie mróz
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...