Ale kino+
alekino+
Film. WALLANDER: KURIER

WALLANDER: KURIER

Wallander: Kuriren
film kryminalny, Szwecja, 2009, 89 min.
reżyseria: Leif Magnusson
obsada: Krister Henriksson, Lena Endre, Mats Bergman, Stina Ekblad
Premiera w Ale kino+: 20.12.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 575 miejsce w rankingu
WALLANDER: KURIER

Serial o przygodach jednego z najbardziej sugestywnych bohaterów współczesnego kryminału - oficera policji z Ystad, detektywa Kurta Wallandera. Scenarzystą serii jest twórca postaci Wallandera, szwedzki pisarz, mistrz powieści sensacyjnej Henning Mankell.

Kurt Wallander prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa motocyklisty. Tropy prowadzą do lokalnego klubu wielbicieli jednośladów. Wygląda na to, że organizacja wykorzystuje swoich członków jako kurierów szmuglujących narkotyki - szlak przemytu wiedzie przez most Öresund łączący szwedzką Skanię z wybrzeżem Danii. Zamordowany motocyklista również był zamieszany w ten proceder. Zbrodnia podpowiada Wallanderowi przypuszczenie, że jakaś potężna organizacja przestępcza przymierza się do przejęcia kontroli nad rynkiem narkotyków w regionie Ystad. Kiedy koleżanka detektywa pada ofiarą brutalnego ataku we własnym domu, jasne staje się, że ludzie ci są gotowi na wszystko, aby osiągnąć swój cel.

Wśród ekranizacji książek o przygodach Wallandera wyjątkowe miejsce zajmuje wyprodukowany w Szwecji telewizyjny cykl, emitowany od 2005 roku. W produkcję zaangażował się sam Henning Mankell, który jest również autorem większości scenariuszy odcinków serii. Każda część tego cyklu to w istocie autonomiczny film telewizyjny. Akcja rozgrywa się w świecie dobrze znanym z powieści, ale na potrzeby serialu Mankell stworzył zupełnie nowe, oryginalne fabuły. Grający główną rolę Krister Henriksson wydaje się idealnym odtwórcą postaci detektywa - jest perfekcyjnie wiarogodny jako człowiek z przeszłością, w którym znużenie walczy z niezgodą na zło. Szwedzki serial ma mroczne skandynawskie dotknięcie, bez którego nie sposób wyobrazić sobie ekranizacji przygód policjanta Ystad.

ODCINKI

WALLANDER: ZEMSTA
Wallander
WALLANDER: WINA
WALLANDER: ZŁODZIEJ
WALLANDER: WIOLONCZELISTKA
WALLANDER: PASTOR
WALLANDER: PRZECIEK
WALLANDER: SNAJPER
WALLANDER: ANIOŁ ŚMIERCI
WALLANDER: MĘŻCZYZNA, KTÓRY SIĘ UŚMIECHAŁ
WALLANDER: DUCH
WALLANDER: DZIEDZICTWO
WALLANDER: HARACZ
WALLANDER: ŚWIADEK
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...