Ale kino+
alekino+
Film. WALLANDER: MORDERCA BEZ TWARZY

WALLANDER: MORDERCA BEZ TWARZY

Wallander: Faceless Killers
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2010, 89 min.
reżyseria: Hettie MacDonald
obsada: Jeany Spark, Kenneth Branagh, Sarah Smart
Premiera w Ale kino+: 11.04.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 56 miejsce w rankingu
WALLANDER: MORDERCA BEZ TWARZY

Pierwszy odcinek brytyjskiego serialu o detektywie Kurcie Wallanderze z Kennethem Branaghem w roli tytułowej. W tym epizodzie detektyw musi rozwiązać zagadkę brutalnego morderstwa pary staruszków.

Małżeństwo Lovgrens pada ofiarą brutalnego napadu na własnej farmie. Pan Lovgrens nie żyje, przed śmiercią był torturowany. Jego żona umiera wkrótce po przybyciu policji. Ostatkiem sił wypowiada do ucha pochylającego się nad nią Kurta Wallandera jedno niewyraźne słowo. Detektywowi wydaje się, że brzmiało "cudzoziemcy". Wallander nie jest pewien, co rzeczywiście usłyszał, ale dzieli się swoimi przypuszczeniami z kolegami z komisariatu. To wielki błąd. Plotka o tym, że podwójnego brutalnego zabójstwa dokonali cudzoziemcy, wycieka do prasy i wywołuje w Ystad falę aktów rasistowskich. W mieście dochodzi do serii ataków na cudzoziemców, podpalony zostaje ośrodek dla uchodźców. Nieznani sprawcy zapowiadają, że akcje przeciw emigrantom nie ustaną, dopóki policja nie znajdzie katów małżeństwa Lovgrens. Wallander prowadzi więc dwa śledztwa na raz: gorączkowo szuka morderców z farmy i tropi skrajnie prawicowych terrorystów. Jednocześnie zmaga się z własnymi problemami - szybko postępującą chorobą ojca i nowym związkiem swojej córki Lindy. Jej aktualny narzeczony to pochodzący z Syrii lekarz. Na tle szalejącej w Ystad ksenofobicznej histerii Wallander z niesmakiem odkrywa, że sam nie jest wolny od rasistowskich uprzedzeń. Mimo wysiłków ma kłopoty z zaakceptowaniem faktu, że jego córka związała się z Arabem.

Stworzony przez Henninga Mankella Kurt Wallander stał się ikoną współczesnej literatury sensacyjnej. Cykl powieści o przygodach detektywa doczekał się wielu ekranizacji. Za jedną z najlepszych uchodzi wyprodukowany przez BBC cykl filmów telewizyjnych z udziałem Kennetha Branagha, który w 2009 roku dostał nominację do Złotego Globu. Serial, będący jedną z najdroższych produkcji w historii BBC, podbił widzów staranną realizacją i niezwykle sugestywną, gęstą atmosferą. W ciągu ostatnich 15 lat również w Szwecji powstały trzy niezależne adaptacje bestsellerów Mankella, w tym najbardziej ceniony przez fanów serial z Kristerem Henrikssonem w roli głównej.

ODCINKI

Wallander
WALLANDER: FAŁSZYWY TROP
WALLANDER: O KROK
WALLANDER: ZAPORA
WALLANDER: PIĄTA KOBIETA
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...