Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Wallander: Nim nadejdzie mróz

Wallander: Nim nadejdzie mróz

Wallender: Before the Frost
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2012, 90 min.
reżyseria: Charles Martin
obsada: Emily Bruni, Holly Atkins, Kenneth Branagh
Premiera w Ale kino+: 17.10.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 91 miejsce w rankingu
Wallander: Nim nadejdzie mróz

Religijny fundamentalizm w kraju, w którym wiara jest raczej wyjątkiem od reguły niż oczywistością, jest szczególnie radykalny. Mocne zakończenie trzeciej serii "Wallandera" w odcinku "Nim nadejdzie mróz".

Ann-Britt (Sarah Smart) powoli dochodzi do zdrowia w szpitalu w Ystad. Tymczasem w lesie, na dawnym szlaku pielgrzymów ktoś podpala stado łabędzi, zamordowana zostaje starsza kobieta, a przy jej zwłokach policjanci znajdują Biblię. Niespodziewanie, w środku nocy Kurta Wallnadera (Kenneth Branagh) odwiedza dawna przyjaciółka jego córki, Anne (Maimie McCoy). Dziewczyna wydaje się wystraszona, ale zanim Wallander zdoła z niej cokolwiek wydobyć, znika. Po długim okresie obustronnego milczenia, policjant kontaktuje się z córką Lindą(Jeany Spark).

Lęk przed religijnym radykalizmem jest jednym z motywów regularnie pojawiających się we współczesnym kryminale skandynawskim. Znajdziemy go między innymi w "Kobiecie ze śniegu" Leeny Lehtolainen, tomie "Ścieżka prawości" z serii o Jussim Varesie autorstwa Reijo Mäkiego, czy bestsellerowej trylogii "Millenium" Stiega Larssona. Dla mieszkańców Skandynawii, gdzie z kościelnej wspólnoty można wypisać się łatwiej niż z niechcianego newslettera, musi być coś niezrozumiałego w chęci całkowitego powierzenia życia "sprawie", czy "wierze", bo właśnie powieści poruszające temat religijnych skrajności emanują szczególną mocą i przenikliwością. Kończący trzeci sezon obraz "Nim nadejdzie mróz" powstał na podstawie kryminału Mankella pod tym samym tytułem. Na potrzeby serialu akcenty rozłożono trochę inaczej niż w książce. W powieści główną narratorką i bohaterką jest, bowiem Linda, córka Wallandera.

W brytyjskiej ekranizacji "Wallandera" w główną rolę wciela się Kenneth Branagh. Pochodzący z Irlandii Północnej aktor, reżyser i scenarzysta od młodości związany był z teatrem, gdzie grał w wielu sztukach brytyjskiego mistrza, Williama Szekspira. Kilka z dramatów, między innymi nominowanego do 3 Oscarów "Henryka V", czy utrzymane w stylistyce lat 30. "Stracone zachody miłości", z powodzeniem przeniósł na wielki ekran. Branagh nie stroni jednak od ról w produkcjach "mniej poważnych". W "Harrym Potterze i Komnacie Tajemnic" zagrał tchórzliwego Gilderoy'a Lockharta, a w "Bardzo dzikim Zachodzie" Barry'ego Sonnenfelda obsadzono go w roli, naukowca o wiele mówiącym nazwisku, Arliss Loveless. W sierpniu 2012 roku Branagh wziął udział w ceremonii otwarcia olimpiady w Londynie, co świadczy o estymie, jaką cieszy się w Zjednoczonym Królestwie. Aktor odczytał tam wzruszający monolog Kalibana z Szekspirowskiej "Burzy".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Wallander 3
Wallander: Jesienna historia
Wallander: Psy z Rygi
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...