Ale kino+
alekino+
Film. WALLANDER: O KROK

WALLANDER: O KROK

Wallander: Ep. 3 - One Step Behind
film kryminalny, Wlk. Brytania/Szwecja, 2008, 90 min.
reżyseria: Philip Martin
obsada: Ben Meyjes, Jeany Spark, Kenneth Branagh, Sarah Smart, Tom Beard, Tom Hiddleston
Premiera w Ale kino+: 20.09.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 559 miejsce w rankingu
WALLANDER: O KROK

Ostatni z trzech pełnometrażowych filmów składających się na pierwszą serię nagrodzonego 4 nagrodami BAFTA brytyjskiego miniserialu. "Wallander" to ekranizacja bestsellerowego cyklu szwedzkich powieści sensacyjnych autorstwa Henninga Mankella. Tytułowy bohater -- detektyw policji Kurt Wallander, jedna z najbardziej wyrazistych postaci współczesnego kryminału - tu w rewelacyjnej interpretacji nominowanego do nagrody Emmy Kennetha Branagha.

Policja trafia na zwłoki trójki młodych ludzi. Ofiary zostały zastrzelone, do tragedii doszło podczas pikniku w lesie. Od rodziców zabitych Wallander dowiaduje się, że poczynaniami trójki dzieciaków interesował się jego bliski przyjaciel, detektyw Svedberg. Niestety, tego ostatniego nie można już o nic zapytać. Svedberg również został zamordowany. Wallander odnajduje w rzeczach zmarłego fotografie trójki młodych ludzi z lasu, a także zdjęcie tajemniczej kobiety. Znajomi identyfikują ją jako niejaką Lousie, byłą dziewczynę Svedberga, która być może ma jakiś związek z całą sprawą. Kurt Wallander pragnie pomścić śmierć przyjaciela. Czasu ma niewiele, a morderca wciąż grasuje na wolności i jego ofiarami padają kolejne osoby.

Kurta Wallandera śmiało można nazwać narodowym skarbem Szwecji. Książki Henninga Mankella cieszą się popularnością na całym świecie, również w Polsce. Cykl o przygodach detektywa Wallandera to wymarzony materiał na ekranizację. Pierwsze trzy adaptacje powstały w ojczyźnie Henninga Mankella. Najdoskonalsze rezultaty osiągnęli jednak nie Szwedzi, lecz Brytyjczycy. Zrealizowany na zamówienie BBC miniserial na podstawie prozy Mankella to adaptacja trzech powieści: "Fałszywy trop", "Zapora" i "O krok". Produkcja jest anglojęzyczna, ale w imię jak najwierniejszego oddania klimatu i scenerii literackiego oryginału, zdjęcia kręcono w Szwecji - w regionie Skania i w bałtyckim porcie Ystad, w którym mieszka powieściowy bohater. Autorem rewelacyjnych zdjęć jest jeden z najciekawszych współczesnych operatorów filmowych, Anthony Dod Mantle - stały współpracownik takich reżyserów, jak Danny Boyle czy Lars Von Trier. Największy udział w sukcesie nagrodzonego czterema nagrodami BAFTA serialu ma jednak odtwórca głównej roli, nominowany do Emmy Kenneth Branagh. Wallander w jego interpretacji to intrygująca postać, antybohater pozornie zbudowany z samych słabości, człowiek, który walczy nie tylko z przestępcami, lecz również z własną przeszłością, ze zniechęceniem, depresją i kryzysem wieku średniego - a jednak nie potrafi pozostać bierny w obliczu zła. Mistrzowska rola Branagha, wybitnego aktora i mistrza kina Szekspirowskiego, doskonale harmonizuje z klimatem filmów, w niebanalny sposób uaktualniających klasyczną konwencję kina noir. Świat "Wallandera" jest mroczny, pełen niepokoju, a widz zostaje wciągnięty w sieć intryg, narastającego napięcia i zagadek kryminalnych, w których od pytania "kto zabił" ważniejsze jest często "dlaczego to zrobił".


CIEKAWOSTKI:
- zdjęcia do serialu kręcono w Ystad w Szwecji.
- za rolę Kurta Wallandera Kenneth Branagh został nominowany do nagrody Emmy.
- Henning Mankell - autor książek o Wallanderze - przez wiele lat nie zgadzał się, aby wykreowany przez niego bohater zyskał filmowe oblicze. Poddał się dopiero w 1994 roku, kiedy producenci telewizji postanowili po raz pierwszy zekranizować perypetie niestrudzonego policjanta.
- jako pierwszy w rolę Wallandera wcielił się Rolf Lassgard.

ODCINKI

Wallander
WALLANDER: FAŁSZYWY TROP
WALLANDER: ZAPORA
WALLANDER: MORDERCA BEZ TWARZY
WALLANDER: PIĄTA KOBIETA
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...