Ale kino+
alekino+
Film. WALLANDER: PASTOR

WALLANDER: PASTOR

Wallander: Praesten
serial kryminalny, Szwecja, 2009, 86 min.
reżyseria: Henrik Georgsson
obsada: Krister Henriksson, Lena Endre, Mats Bergman, Sverrir Gudnason
Premiera w Ale kino+: 10.01.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 573 miejsce w rankingu
WALLANDER: PASTOR

Szósty odcinek drugiego sezonu szwedzkiej serii o przygodach Kurta Wallandera. Przed hotelem w Ystad zostaje postrzelony protestancki duchowny. Zamach wygląda na próbę zabójstwa z zimną krwią, niemal egzekucję.

Wallander jest przekonany, że ofiara będzie w stanie zidentyfikować zbrodniarza. Na razie jednak ciężko ranny pastor walczy o życie w szpitalu, a policja gorączkowo szuka poszlak. W końcu udaje się zbliżyć do rozwiązania sprawy: okazuje się, że duchowny miał pozamałżeński romans. Wygląda na to, że atak na pastora był zbrodnią namiętności. Wciąż jednak nie udaje się znaleźć broni, z której strzelano do ofiary i wciąż nie jest jasne, która z zaangażowanych w miłosny trójkąt stron miała silniejszy motyw, by pociągnąć za spust.

Wśród ekranizacji książek o przygodach Wallandera wyjątkowe miejsce zajmuje wyprodukowany w Szwecji telewizyjny cykl, emitowany od 2005 roku. W produkcję zaangażował się sam Henning Mankell, który jest również autorem większości scenariuszy odcinków serii. Każda część tego cyklu to w istocie autonomiczny film telewizyjny. Akcja rozgrywa się w świecie dobrze znanym z powieści, ale na potrzeby serialu Mankell stworzył zupełnie nowe, oryginalne fabuły. Grający główną rolę Krister Henriksson wydaje się idealnym odtwórcą postaci detektywa - jest perfekcyjnie wiarogodny jako człowiek z przeszłością, w którym znużenie walczy z niezgodą na zło. Szwedzki serial ma mroczne skandynawskie dotknięcie, bez którego nie sposób wyobrazić sobie ekranizacji przygód policjanta Ystad.

ODCINKI

WALLANDER: ZEMSTA
Wallander
WALLANDER: WINA
WALLANDER: KURIER
WALLANDER: ZŁODZIEJ
WALLANDER: WIOLONCZELISTKA
WALLANDER: PRZECIEK
WALLANDER: SNAJPER
WALLANDER: ANIOŁ ŚMIERCI
WALLANDER: MĘŻCZYZNA, KTÓRY SIĘ UŚMIECHAŁ
WALLANDER: DUCH
WALLANDER: DZIEDZICTWO
WALLANDER: HARACZ
WALLANDER: ŚWIADEK
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...