Ale kino+
alekino+
Film. WALLANDER: PIĄTA KOBIETA

WALLANDER: PIĄTA KOBIETA

Wallander: The Fifth Woman
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2010, 89 min.
reżyseria: Aisling Walsch
obsada: Claire Cox, Jeany Spark, Kenneth Branagh
Premiera w Ale kino+: 25.04.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 57 miejsce w rankingu
WALLANDER: PIĄTA KOBIETA

Trzeci odcinek brytyjskiego serialu o detektywie Kurcie Wallanderze z Kennethem Branaghem w roli tytułowej. Tym razem komisarz z nadbałtyckiego Ystad prowadzi dochodzenie w sprawie seryjnego zabójcy.

Długa choroba ojca Kurta Wallandera dobiegła do nieuniknionego końca. Detektyw popada w depresję, ale musi jednocześnie stawić czoła wyjątkowo trudnemu śledztwu. Starszy człowiek, poeta i miłośnik ptaków Holger Eriksson, wpada w śmiertelną pułapkę zastawioną koło swojego domu. Wkrótce potem zamordowani zostają niejaki Gosta Runfeldt i Eugen Blomberg. Czy coś łączy te zabójstwa? Wszyscy trzej umierali w męczarniach - zabójca chciał, aby cierpieli. Wygląda to tak, jakby wymierzał ofiarom karę. Wallander zauważa, że zabitych łączy coś jeszcze: rodziny, a zwłaszcza żony, niezbyt ich żałują. Mężczyźni mieli opinię kobieciarzy, egoistów i brutali. Detektyw przeczuwa, że to nie koniec serii zbrodni. Jest jednocześnie przekonany, że klucz do zagadki leży w pierwszym morderstwie. Powraca do domu Holgera Erikssona i zauważa szczegół, który wcześniej umknął jego uwadze. Sądzi, że znalezisko doprowadzi go do rozwiązania sprawy.

Stworzony przez Henninga Mankella Kurt Wallander stał się ikoną współczesnej literatury sensacyjnej. Cykl powieści o przygodach detektywa doczekał się wielu ekranizacji. Za jedną z najlepszych uchodzi wyprodukowany przez BBC cykl filmów telewizyjnych z udziałem Kennetha Branagha, który w 2009 roku dostał nominację do Złotego Globu. Serial, będący jedną z najdroższych produkcji w historii BBC, podbił widzów staranną realizacją i niezwykle sugestywną, gęstą atmosferą. W ciągu ostatnich 15 lat również w Szwecji powstały trzy niezależne adaptacje bestsellerów Mankella, w tym najbardziej ceniony przez fanów serial z Kristerem Henrikssonem w roli głównej.

ODCINKI

Wallander
WALLANDER: FAŁSZYWY TROP
WALLANDER: O KROK
WALLANDER: ZAPORA
WALLANDER: MORDERCA BEZ TWARZY
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...