Ale kino+
alekino+
Film. Wallander: Piramida

Wallander: Piramida

Wallander: Pyramiden
serial kryminalny, Szwecja, 2007, 88 min.
reżyseria: Leif Lindblom
obsada: Christer Fant, Lars Melin, Marie Richardson, Rolf Lassgård
Premiera w Ale kino+: 28.08.2011 r.
5.00
343
10 głosy | 375 miejsce w rankingu
Wallander: Piramida

W okolicach Ystad rozbija się mały prywatny samolot. Policji katastrofa wydaje się podejrzana. Rejs nie był zarejestrowany, a maszyna leciała poniżej pułapu widocznego dla radarów. Podejrzenia zmieniają się w pewność, kiedy badający ślady po katastrofie technicy odkrywają, że awionetka została zestrzelona rakietą ziemia-powietrze.

Wallander jest przekonany, że samolot szmuglował narkotyki; policja już dawno otrzymywała informacje o lotniczym szlaku przemytu heroiny z Danii do Szwecji. Zestrzelenie samolotu może oznaczać początek wojny gangów; ktoś nowy wchodzi na rynek narkotyków w Ystad i rozprawia się z konkurencją. Przeczucie nie myli Wallandera; wkrótce miasto ogrania fala przemocy, morderstw i zamachów bombowych. Ten ciąg zbrodni zbiega się w czasie ze śmiercią córki chrzestnej detektywa. Dziewczyna od lat miała kłopoty z heroiną. Teraz wzięła nowy "towar" o wiele czystszy i mocniejszy niż ten, który dotychczas można było kupić w Ystad. W rezultacie zmarła na skutek przedawkowania. Dla Wallandera znalezienie gangstera, który wprowadza w mieście nowy narkotyk staje się już nie tylko obowiązkiem służbowym, lecz kwestią osobistą. W rzeczywistości sprawa ta dotyczy bohatera w jeszcze większym stopniu niż mu się z początku wydaje. Wallander spotkał już bowiem raz mafiosa, który walczy o miejsce na narkotykom rynku. Było to wiele lat temu, w początkach policyjnej kariery detektywa. Wallander miał wówczas bandytę na muszce, ale nie potrafił zdobyć się na naciśnięcie spustu. Jego wahanie kosztowało życie niewinnej kobiety. Dziś policjant jest gotów na wszystko, aby nie powtórzyć błędu sprzed lat.

Książki o przygodach detektywa Kurta Wallandera podbiły najpierw rodzinną Szwecję a później cały świat. W latach 1995-2007 szwedzka telewizja przeniosła na ekran dziewięć bestsellerowych powieści w formie pełnometrażowych filmów. Atutem szwedzkiej produkcji jest wyjątkowo staranna realizacja, wierność literackiemu oryginałowi, ale przede wszystkim Rolf Lassgård w roli tytułowej. Potężnej postury aktor, w młodości hokeista, to wybitny artysta teatralny i postać w Szwecji niezwykle popularna. Dla wielu widzów to właśnie Lassgård pozostaje tym jednym i prawdziwym Wallanderem - wybitnym oficerem śledczym z Ystad, wraz z którym zagłębiamy się w labirynt mrocznych intryg, zbrodni i niepokojących kryminalnych zagadek.

ODCINKI

Wallander: Mężczyzna, który się uśmiechał
Wallander
Wallander: Zapora cz. 1
Wallander: Zapora cz. 2
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...