Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Wallander: Psy z Rygi

Wallander: Psy z Rygi

Wallander: The Dogs of Riga
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2012, 90 min.
reżyseria: Esther Campbell
obsada: Ingeborga Dapkunaite, Kenneth Branagh, Sarah Smart
Premiera w Ale kino+: 10.10.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 101 miejsce w rankingu
Wallander: Psy z Rygi
1
2

W zglobalizowanym, pozbawionym granic świecie nie tylko ludzie, ale także zło może przemieszczać się swobodnie. Udowadniają to "Psy z Rygi" - pokazujące jeden z najmroczniejszych epizodów w karierze detektywa z Ystad, Kurta Wallandera.

Morze wyrzuca na szwedzki brzeg łódź ratunkową z okaleczonymi ciałami dwóch młodych mężczyzn. Tatuaże pokrywające ich ciała świadczą, że należeli do łotewskiej mafii. Z Rygi przyjeżdża na konsultacje policjant, Karlis Liepa (Søren Malling), który - jak wyczuwa Kurt Wallander (Kenneth Branagh) - wie dużo więcej, niż ujawnia szwedzkim kolegom. Czego boi się milczący Liepa? Czy Wallanderowi uda się odnaleźć zleceniodawców morderstwa?

Kolejny odcinek najnowszej serii "Wallandera" powstał na podstawie drugiego tomu kryminalnego cyklu Henninga Mankella. Mariusz Czubaj w recenzji powieści pisał: "'Psy z Rygi' podejmują jeden z podstawowych tematów poruszanych przez Henninga Mankella, czyli kwestię międzynarodowej przestępczości w dzisiejszym świecie. Można powiedzieć, że Mankell w swoich powieściach równomiernie rozkłada akcenty, raz dotykając specyficznie szwedzkich problemów [...], innym razem pokazując, jak rozpad dawnych podziałów politycznych i granic wpływa na przemiany świata zbrodni ery globalizacji". W świecie prawie bez granic także i zło ich nie zna. Wyprawa Wallandera na Łotwę pozwala policjantowi, a przy okazji czytelnikowi zdać sobie sprawę z sytuacji w krajach, gdzie słowa "praworządność" i "opieka państwa" pojmuje się zupełnie inaczej niż w uprzywilejowanej Szwecji. Twórcom serialowej ekranizacji udało się zadanie niełatwe: rekonstrukcja gęstego i melancholijnego zarazem klimatu jednej z najmroczniejszych powieści Mankella.

Towarem eksportowym zza Morza Północnego jest w "Psach z Rygi" Søren Malling. Milczący Łotysz Karlis to w rzeczywistości Duńczyk, znany fanom dobrych seriali kryminalnych jako Jan Meyer z duńskiej - przez niektórych uznawanej za jedyną słuszną - wersji "The Killing" ("Forbrydelsen"). Serial z 2007 r. nominowano do nagród BAFTA i Emmy, a w 2011 roku doczekał się on amerykańskiego remake'u pod tytułem "Dochodzenie". Reżyserią trzech odcinków nowej wersji zajęła się Agnieszka Holland.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Wallander 3
Wallander: Jesienna historia
Wallander: Nim nadejdzie mróz
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...