Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. WALLANDER: WINA

WALLANDER: WINA

Wallander: Skulden
film kryminalny, Szwecja, 2009, 89 min.
reżyseria: Leif Magnusson
obsada: Krister Henriksson
Premiera w Ale kino+: 13.12.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 138 miejsce w rankingu
WALLANDER: WINA

Serial o przygodach jednego z najbardziej sugestywnych bohaterów współczesnego kryminału - oficera policji z Ystad, detektywa Kurta Wallandera. Scenarzystą serii jest twórca postaci Wallandera, szwedzki pisarz, mistrz powieści sensacyjnej Henning Mankell.

Nikt nie wie, w jaki sposób zniknął Albin Landberg. Ten sześcioletni chłopiec był w przedszkolu, bawił się z dziećmi i w niewyjaśnionych okolicznościach rozpłynął się jak kamfora. Śledztwo przypada w udziale Kurtowi Wallanderowi. Detektyw zapewnia przerażonych rodziców, że zazwyczaj takie sprawy rozwiązywane są błyskawicznie. Okazuje się jednak, że ten konkretny przypadek tylko pozornie przypomina inne zaginięcia dzieci. Wallander szybko znajduje podejrzanego - to mężczyzna skazany w przeszłości za pedofilię. Niedawno wyszedł z więzienia i wrócił do Ystad. Policja działa pod presją. W mieście narasta poczucie zagrożenia i histeria wywołana domniemanym porwaniem chłopca. Dla Wallandera jednak cała sprawa staje się tym mniej oczywista, im bardziej się w nią wgryza. Główny podejrzany może być łatwym, ale fałszywym tropem, a cała afera ze zniknięciem dziecka ma bardziej mroczne i złożone rozwiązanie, niż ktokolwiek mógł sobie wyobrazić.

Wśród ekranizacji książek o przygodach Wallandera wyjątkowe miejsce zajmuje wyprodukowany w Szwecji telewizyjny cykl, emitowany od 2005 roku. W produkcję zaangażował się sam Henning Mankell, który jest również autorem większości scenariuszy odcinków serii. Każda część tego cyklu to w istocie autonomiczny film telewizyjny. Akcja rozgrywa się w świecie dobrze znanym z powieści, ale na potrzeby serialu Mankell stworzył zupełnie nowe, oryginalne fabuły. Grający główną rolę Krister Henriksson wydaje się idealnym odtwórcą postaci detektywa - jest perfekcyjnie wiarogodny jako człowiek z przeszłością, w którym znużenie walczy z niezgodą na zło. Szwedzki serial ma mroczne skandynawskie dotknięcie, bez którego nie sposób wyobrazić sobie ekranizacji przygód policjanta Ystad.

ODCINKI

WALLANDER: ZEMSTA
Wallander
WALLANDER: KURIER
WALLANDER: ZŁODZIEJ
WALLANDER: WIOLONCZELISTKA
WALLANDER: PASTOR
WALLANDER: PRZECIEK
WALLANDER: SNAJPER
WALLANDER: ANIOŁ ŚMIERCI
WALLANDER: MĘŻCZYZNA, KTÓRY SIĘ UŚMIECHAŁ
WALLANDER: DUCH
WALLANDER: DZIEDZICTWO
WALLANDER: HARACZ
WALLANDER: ŚWIADEK
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...