Ale kino+
alekino+
Film. WALLANDER: ZAPORA

WALLANDER: ZAPORA

Wallander: Ep. 2 - Firewall
film kryminalny, Wlk. Brytania/Szwecja, 2008, 90 min.
reżyseria: Niall MacCormick
obsada: Jeany Spark, Kenneth Branagh, Orla Brady, Sarah Smart, Tom Beard, Tom Hiddleston
Premiera w Ale kino+: 14.12.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 117 miejsce w rankingu
WALLANDER: ZAPORA

Drugi film składający się na brytyjski miniserial "Wallander". Uhonorowana 4 nagrodami BAFTA produkcja to ekranizacja bestsellerowego cyklu szwedzkich powieści sensacyjnych autorstwa Henninga Mankella. Tytułowy bohater - detektyw policji Kurt Wallander, jedna z najbardziej wyrazistych postaci współczesnego kryminału - w rewelacyjnej interpretacji nominowanego do nagrody Emmy Kennetha Branagha.

Wallander prowadzi śledztwo niepodobne do żadnego innego - zagadka goni zagadkę, a policja jest bezradna i na każdym kroku zaskakiwana zadziwiającymi i makabrycznymi zdarzeniami. Afera zaczyna się od brutalnego, bezsensownego morderstwa popełnionego na taksówkarzu. Sprawczynią okazuje się dziewczyna z dobrego domu, osiemnastoletnia Sonia, która zadźgała kierowcę nożem. Młodociana morderczyni zostaje aresztowana, ale niemal natychmiast ucieka z izby zatrzymań podczas podejrzanej awarii systemu bezpieczeństwa. Kilka dni później policja znajduje jej zmasakrowane ciało. Tymczasem na ulicy Ystad niespodziewanie umiera niejaki pan Falk. Najprostszym wyjaśnieniem tej śmierci byłby atak serca, ale Wallander podejrzewa, że nie był to naturalny zgon. Domysły policjanta wkrótce się potwierdzają: ciało Falka zostaje skradzione z kostnicy. Detektyw intuicyjnie wyczuwa, że sprawy Sonii i skradzionych zwłok są ze sobą powiązane. Klucz do tajemnicy pozostaje jednak nieznany, a wydarzenia rozwijają się w coraz bardziej niepokojącym i niezrozumiałym kierunku.

Kurta Wallandera śmiało można nazwać narodowym skarbem Szwecji. Książki Henninga Mankella cieszą się popularnością na całym świecie, również w Polsce. Cykl o przygodach detektywa Wallandera to wymarzony materiał na ekranizację. Pierwsze trzy adaptacje powstały w ojczyźnie Henninga Mankella. Najdoskonalsze rezultaty osiągnęli jednak nie Szwedzi, lecz Brytyjczycy. Zrealizowany na zamówienie BBC miniserial na podstawie prozy Mankella to adaptacja trzech powieści: "Fałszywy trop", "Zapora" i "O krok". Produkcja jest anglojęzyczna, ale w imię jak najwierniejszego oddania klimatu i scenerii literackiego oryginału, zdjęcia kręcono w Szwecji - w regionie Skania i w bałtyckim porcie Ystad, w którym mieszka powieściowy bohater. Autorem rewelacyjnych zdjęć jest jeden z najciekawszych współczesnych operatorów filmowych, Anthony Dod Mantle - stały współpracownik takich reżyserów, jak Danny Boyle czy Lars Von Trier. Największy udział w sukcesie nagrodzonego czterema nagrodami BAFTA serialu ma jednak odtwórca głównej roli, nominowany do Emmy Kenneth Branagh. Wallander w jego interpretacji to intrygująca postać, antybohater pozornie zbudowany z samych słabości, człowiek, który walczy nie tylko z przestępcami, lecz również z własną przeszłością, ze zniechęceniem, depresją i kryzysem wieku średniego - a jednak nie potrafi pozostać bierny w obliczu zła. Mistrzowska rola Branagha, wybitnego aktora i mistrza kina Szekspirowskiego, doskonale harmonizuje z klimatem filmów, w niebanalny sposób uaktualniających klasyczną konwencję kina noir. Świat "Wallandera" jest mroczny, pełen niepokoju, a widz zostaje wciągnięty w sieć intryg, narastającego napięcia i zagadek kryminalnych, w których od pytania "kto zabił" ważniejsze jest często "dlaczego to zrobił".


CIEKAWOSTKI:
- zdjęcia do serialu kręcono w Ystad w Szwecji.
- za rolę Kurta Wallandera Kenneth Branagh został nominowany do nagrody Emmy
- Henning Mankell - autor książek o Wallanderze - przez wiele lat nie zgadzał się, aby wykreowany przez niego bohater zyskał filmowe oblicze. Poddał się dopiero w 1994 roku, kiedy producenci telewizji postanowili po raz pierwszy zekranizować perypetie niestrudzonego policjanta.
- jako pierwszy w rolę Wallandera wcielił się Rolf Lassgard.

ODCINKI

Wallander
WALLANDER: FAŁSZYWY TROP
WALLANDER: O KROK
WALLANDER: MORDERCA BEZ TWARZY
WALLANDER: PIĄTA KOBIETA
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...