Ale kino+
alekino+
Film. WALLANDER: ZEMSTA

WALLANDER: ZEMSTA

Wallander: Hämnden
kryminalny, Szwecja, 2009, 91 min.
reżyseria: Charlotte Brandstrom
obsada: Krister Henriksson, Lena Endre, Mats Bergman, Stina Ekblad
Premiera w Ale kino+: 6.12.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 134 miejsce w rankingu
WALLANDER: ZEMSTA

Serial o przygodach jednego z najbardziej sugestywnych bohaterów współczesnego kryminału - oficera policji z Ystad, detektywa Kurta Wallandera. Scenarzystą serii jest twórca postaci Wallandera, szwedzki pisarz, mistrz powieści sensacyjnej Henning Mankell.

Detektyw Kurt Wallander (Krister Henriksson) spełnia wreszcie marzenie swojego życia - kupuje dom nad brzegiem morza. Policjant widzi już oczyma duszy długie spacery z psem po plaży, ciche wieczory i błogi spokój. Tego ostatniego Wallander nie zażywa jednak zbyt długo. Podczas tradycyjnej szwedzkiej letniej uczty rakowej, detektyw zostaje wezwany w środku nocy na służbę. Portem Ystad wstrząsnęła eksplozja, która zniszczyła główną stację transformatorową. Miasto zostaje pozbawione prądu i pogrążone w ciemności - a to dopiero początek kłopotów. Policja odkrywa, że burmistrz Ystad został zamordowany. Niektórzy łączą zbrodnię ze zgodą, jaką polityk wydał na otwarcie kontrowersyjnej wystawy z wizerunkami Mahometa, przeciw której protestowała lokalna społeczność muzułmańska. Wallander nie ma jednak wiele czasu na sprawdzenie tego tropu, bo kryzys narasta w przerażającym tempie. W mieście wybuchają samochody pułapki. Wszystko wskazuje na to, że Ystad jest przedmiotem skoordynowanego ataku terrorystycznego na wielką skalę. Do miasta wkracza wojsko i służby specjalne, narasta napięcie, a Wallander gorączkowo poszukuje jakiegoś punktu zaczepienia, który zbliżyłby go do rozwiązania sprawy.

Wśród ekranizacji książek o przygodach Wallandera wyjątkowe miejsce zajmuje wyprodukowany w Szwecji telewizyjny cykl, emitowany od 2005. W produkcję zaangażował się sam Henning Mankell, który jest również autorem większości scenariuszy odcinków serii. Każda część tego cyklu to w istocie autonomiczny film telewizyjny. Akcja rozgrywa się w świecie dobrze znanym z powieści, ale na potrzeby serialu Mankell stworzył zupełnie nowe, oryginalne fabuły. Grający główną rolę Krister Henriksson wydaje się idealnym odtwórcą postaci detektywa - jest perfekcyjnie wiarogodny jako człowiek z przeszłością, w którym znużenie walczy z niezgodą na zło. Szwedzki serial ma mroczne skandynawskie dotknięcie, bez którego nie sposób wyobrazić sobie ekranizacji przygód policjanta Ystad.

ODCINKI

Wallander
WALLANDER: WINA
WALLANDER: KURIER
WALLANDER: ZŁODZIEJ
WALLANDER: WIOLONCZELISTKA
WALLANDER: PASTOR
WALLANDER: PRZECIEK
WALLANDER: SNAJPER
WALLANDER: ANIOŁ ŚMIERCI
WALLANDER: MĘŻCZYZNA, KTÓRY SIĘ UŚMIECHAŁ
WALLANDER: DUCH
WALLANDER: DZIEDZICTWO
WALLANDER: HARACZ
WALLANDER: ŚWIADEK
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...