Ale kino+
alekino+
Film. Wallander

Wallander

Gori Vatra
komediodramat
obsada: Krister Henriksson, Lena Endre, Mats Bergman, Sverrir Gudnason
Premiera w Ale kino+: 6.12.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 106 miejsce w rankingu
Wallander

Kurt Wallander, stworzony przez szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, to jeden z najbardziej wyrazistych bohaterów współczesnego kryminału.

Ma za sobą rozstanie z żoną i próbę samobójczą córki, boryka się z depresją, kryzysem wieku średniego i napadami gniewu. A jednak w Szwecji trudno byłoby znaleźć lepszego śledczego. Bestsellerowy cykl książek Mankella doczekał się wielu ekranizacji. Ale kino! zaprasza na uhonorowaną pięcioma nagrodami BAFTA - w tym dla najlepszego serialu - brytyjską adaptację. W Wallandera wcielił się wybitny aktor i mistrz kina, uhonorowany Złotym Globem i nominowany do nagrody Emmy Kenneth Branagh. Stacja zaprasza również na drugi sezon serii szwedzkiej, w której głównego bohatera gra Krister Henriksson.

O SERIALACH

Zdjęcia do serii brytyjskiej były kręcone w szwedzkim regionie Skania i w bałtyckim porcie Ystad, gdzie mieszka powieściowy bohater. Ich autorem jest Anthony Dod Mantle - współpracownik takich reżyserów, jak Danny Boyle czy Lars von Trier. Największy udział w sukcesie produkcji ma jednak odtwórca głównej roli, Kenneth Branagh. Wallander w jego interpretacji to intrygująca postać, doskonale harmonizująca z klimatem filmów, które w niebanalny sposób uaktualniają klasyczną konwencję kina noir. Mistrzowska rola Branagha odzwierciedla mroczny i pełen niepokoju świat "Wallandera", w którym widz zostaje wciągnięty w sieć intryg, narastającego napięcia i zagadek kryminalnych, a od pytania "kto zabił" ważniejsze jest "dlaczego to zrobił". Na serię składają się pełnometrażowe filmy - ekranizacje powieści Mankella: "Fałszywy trop", "Zapora", "O krok" (sezon pierwszy) oraz : "Morderca bez twarzy", "Mężczyzna, który się uśmiechał" i "Piąta kobieta" (sezon drugi).

W produkcję serialu szwedzkiego zaangażował się sam Henning Mankell, który jest również autorem większości scenariuszy odcinków serii. Każda część tego cyklu to w istocie autonomiczny film pełnometrażowy. Akcja rozgrywa się w świecie dobrze znanym z powieści, ale na potrzeby serialu Mankell stworzył zupełnie nowe, oryginalne fabuły. Szwedzki serial ma mroczne skandynawskie dotknięcie, a grający główną rolę Krister Henriksson wydaje się idealnym odtwórcą postaci detektywa - jest perfekcyjnie wiarogodny jako człowiek z przeszłością, w którym znużenie walczy z niezgodą na zło.

ODCINKI

WALLANDER: ZEMSTA
WALLANDER: WINA
WALLANDER: KURIER
WALLANDER: ZŁODZIEJ
WALLANDER: WIOLONCZELISTKA
WALLANDER: PASTOR
WALLANDER: PRZECIEK
WALLANDER: SNAJPER
WALLANDER: ANIOŁ ŚMIERCI
WALLANDER: MĘŻCZYZNA, KTÓRY SIĘ UŚMIECHAŁ
WALLANDER: DUCH
WALLANDER: DZIEDZICTWO
WALLANDER: HARACZ
WALLANDER: ŚWIADEK
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...