Ale kino+
alekino+
Film. Wallander

Wallander


serial kryminalny, Szwecja
reżyseria: Lisa Siwe
obsada: Kasja Ernst, Kerstin Andersson, Lars Melin, Marie Richardson, Rolf Lassgård
Premiera w Ale kino+: 7.08.2011 r.
5.00
343
15 głosy | 44 miejsce w rankingu
Wallander

Pierwsza ekranizacja powieści króla skandynawskiego kryminału, Henninga Mankella, w ale kino! W roli tytułowej ikoniczny szwedzki aktor teatralny, Rolf Lassgård. Emisje odcinków w sierpniowe niedziele o 20:10.

Ale kino! przedstawia pierwszą z adaptacji przygód komisarza Kurta Wallandera - produkcję, która stała się punktem odniesienia dla późniejszych ekranizacji. Realizacja projektu rozpoczęła się w 1994 roku. Do roku 2007 szwedzka telewizja SVT przeniosła na ekran wszystkie 9 opublikowanych do tamtej pory powieści o detektywie. Każda z książek została sfilmowana w postaci pełnometrażowego filmu telewizyjnego. Atutem szwedzkiej produkcji jest wyjątkowo staranna realizacja, wierność literackiemu oryginałowi, ale przede wszystkim Rolf Lassgård w roli tytułowej. Potężnej postury aktor, w młodości hokeista, to wybitny artysta teatralny i postać w Szwecji niezwykle popularna. Dla wielu widzów to właśnie Lassgård pozostaje tym jednym i prawdziwym Wallanderem.

W sierpniu ale kino! pokaże cztery filmy - ekranizacje powieści Mężczyzna, który się uśmiechał, Zapora (film podzielony na dwie części) oraz Piramida. Premiera w każdą niedzielę, od 7 sierpnia, o 20:10.

Książki o przygodach detektywa Kurta Wallandera podbiły najpierw rodzinną Szwecję a później cały świat. Henning Mankell stworzył postać, która dołączyła do panteonu ikon literatury kryminalnej, obok takich klasycznych bohaterów jak Sherlock Holmes czy Herkules Poirot. Do 1999 Mankell wydał 9 bestsellerowych powieści z Wallanderem w roli głównej. W opublikowanej w 2002 roku książce, Innan frosten, pisarz uczynił detektywa postacią drugoplanową; pierwsze skrzypce gra tym razem córka Wallandera, Linda. W 2009, po długiej przerwie policjant powrócił na kartach powieści Niespokojny człowiek - ku radości fanów na całym świecie.
Dzieło Mankella jest stworzone dla kina - i rzeczywiście książki o szwedzkim policjancie doczekały się już czterech zakrojonych na szeroką skalę ekranizacji. W ojczystej Szwecji Wallander stał się bohaterem trzech produkcji telewizyjnych. W latach 2008-2010 roku brytyjska stacja BBC zrealizowała na podstawie powieści Mankella cykl znakomitych filmów z Kennethem Branaghiem w roli głównej, które również można było oglądać w ale kino!

ODCINKI

Wallander: Mężczyzna, który się uśmiechał
Wallander: Zapora cz. 1
Wallander: Zapora cz. 2
Wallander: Piramida
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...