Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. WCZORAJ I DZIŚ

WCZORAJ I DZIŚ

Before and After
film sensacyjny, USA, 1996, 103 min.
reżyseria: Barbet Schroeder
obsada: Ann Magnuson, Edward Furlong, Julia Weldon, Liam Neeson, Meryl Streep
Premiera w Ale kino+: 9.04.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 92 miejsce w rankingu

Ben i Carolyn dowiadują się, że ich syn został oskarżony o morderstwo. Muszą rozstrzygnąć, co jest dla nich ważniejsze: sprawiedliwy proces czy ratowanie za wszelką cenę swojego dziecka.

Rzeźbiarz Ben Ryan (Liam Neeson) i jego żona lekarka Carolyn (Meryl Streep) mieszkają na amerykańskiej prowincji. W tym sielskim na pozór miasteczku dopadają ich jednak problemy rodem z wielkomiejskiej dżungli: ich syn Jacob (Edward Furlong) zostaje oskarżony o zamordowanie swojej dziewczyny Terry (Ann Magnuson). Zszokowani rodzice w zażartych dyskusjach próbują dociec prawdy, co nie jest łatwe, ponieważ ich syn przepadł bez śladu. Na jego niekorzyść świadczą m.in. ślady krwi, które Ben pospiesznie usuwa z tapicerki samochodu. Mieszkańcy miasteczka nie mają podobnych dylematów. Uznają Jacoba winnym jeszcze przed rozpoczęciem procesu, bojkotują gabinet Carolyn i niszczą rzeźby Bena. Tymczasem odnajduje się Jacob, który po jakimś czasie wyjawia rodzicom prawdę: Terry przewróciła się podczas kłótni z nim i uderzyła głową - ze skutkiem śmiertelnym - w samochodowy lewarek. Wobec powyższego Carolyn uważa, że ich syn powinien odpowiadać za nieumyślne spowodowanie śmierci. Ben jednak jest temu kategorycznie przeciwny.

Urodzony w Teheranie BARBET SCHROEDER, reżyser "Wczoraj i dziś", choć odniósł niebywały sukces komercyjny w Hollywood, zaczynał - podobnie jak najwięksi reżyserzy Nowej Fali - jako krytyk filmowy prestiżowego "Cahiers du Cinéma". Jako producent filmowy, założyciel firmy Les Films du Losange, współpracował m.in. z Jean-Lukiem Godardem przy "Karabinierach" (1963), gdzie znalazł się również w obsadzie, czy Erikiem Rohmerem, w którego filmie "Piekareczka z Monceau" (1963) zagrał główną rolę. Własne obrazy zaczął realizować od końca lat 60., a już dziesięć lat później wyrobił sobie mocną pozycję w Hollywood. Wśród jego najbardziej kasowych filmów, obok nominowanej do Oscara i Złotego Globu "Odmiany losu" i thrillera "Sublokatorka", znalazł się dramat sensacyjny "Wczoraj i dziś". Schroeder, z wykształcenia filozof (absolwent Sorbony), w obrazie tym przedstawił etyczny konflikt, który - w ekstremalnej sytuacji - rodzi się między bliskimi sobie ludźmi. Osią akcji nie jest tutaj jednak dochodzenie do prawdy (dość wcześnie pada w filmie informacja "kto zabił"), ale to, jak wobec tej prawdy ustosunkują się kolejni bohaterowie. I chociaż Schroeder pokazuje konflikt niczym z antycznej tragedii, historia rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku pośród zwykłych, realistycznie pokazanych ludzi, co sugeruje, że takie sytuacje mogą stać się udziałem każdego z nas.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...