Ale kino+
alekino+
Film. WERYFIKACJA

WERYFIKACJA


dramat obyczajowy, Polska, 1986, 93 min.
reżyseria: Mirosław Gronowski
obsada: Adam Ferency, Gustaw Holoubek, Jan Englert, Marek Kondrat, Maria Pakulnis
Premiera w Ale kino+: 25.04.2003 r.
3.00
343
6 głosy | 1686 miejsce w rankingu

Wczesne rozliczenia ze Stanem Wojennym w obrazie będącym skrzyżowaniem opowieści sensacyjnej, filmu politycznego i kina moralnego niepokoju.

Bohater filmu, Marek (Marek Kondrat), jest reporterem, który głośno sprzeciwiał się wprowadzeniu Stanu Wojennego, nie przeszedł pomyślnie politycznej weryfikacji i stracił pracę. Dziennikarz nie zamierza jednak porzucać zawodu. Kradnie ciężarówkę i rusza nią w Polskę. Związuje się z grupą kryminalistów, dla których przewozi kradziony towar. Podejmuje też pracę grabarza. Wszystkie te przygody służą Markowi do zbierania materiałów do bezkompromisowych reportaży o współczesnej Polsce, które przesyła do swojej byłej, macierzystej gazety "Tygodnik". Teksty ukrytego pod pseudonimem Marka publikuje jego przyjaciel Janusz (Jan Englert) - szef działu reportażu w "Tygodniku". Redaktor stara się też nakłonić zbuntowanego dziennikarza, by wrócił do normalnego życia. Kiedy podczas ucieczki przed milicją Marek ulega wypadkowi, Janusz odnajduje go w szpitalu i proponuje powrót do "Tygodnika". Pytanie, czy reportażysta pójdzie na ugodę z Systemem pozostaje bez odpowiedzi.

Gorzka opowieść dokumentalisty MIROSŁAWA GRONOWSKIEGO sugestywnie oddaje klimat i nastroje schyłku PRL. "Weryfikacja", ze świetną rolą Marka Kondrata, który zagrał zbuntowanego reportera i muzyką barda solidarnościowej opozycji Przemysława Gintrowskiego, zadaje podobne pytania co kiedyś kino moralnego niepokoju, przy czym jest także filmem drogi i drapieżnym obrazem Polski końca lat 80.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...