Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Wesele w białą noc

Wesele w białą noc

Brúðguminn / White Night Wedding
komedia, Islandia, 2008, 96 min.
reżyseria: Baltasar Kormákur, Baltasar Kormákur
obsada: Hilmir Snær Guðnason, Laufey Elíasdóttir, Laufey Elíasdóttir, Margrét Vilhjálmsdóttir, Margrét Vilhjálmsdóttir, Margrét Vilhjálmsdóttir
Premiera w Ale kino+: 20.07.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 441 miejsce w rankingu
Wesele w białą noc

Komedia "Wesele w białą noc", w reżyserii Baltasara Kormákura, autora głośnego filmu "Reykjavík 101", to zdobywca siedmiu Edda Awards i islandzki kandydat do Oscara.

Jon (Hilmir Snær Guðnason) nauczyciel w średnim wieku przygotowuje się do drugiego w swoim życiu ślubu. Wybranką serca jest sporo od niego młodsza była uczennica, Thora (Laufey Elíasdóttir). Dzień przed ślubem, a właściwie w noc polarną przed ślubem, Jon wraz z kumplami rozmyśla nad przyszłością, przeszłością, oraz nad poprzednim małżeństwem z Anną (Margrét Vilhjálmsdóttir) i oczywiście dużo pije. Czy zdąży na własny ślub?

"Wesele w białą noc" jest luźno inspirowane Czechowowskim "Iwanowem", zresztą reżyser i obsada pracowali jednocześnie nad filmem i spektaklem wystawionym potem w Teatrze Narodowym w Reykjaviku. Film odniósł wielki sukces i otrzymał aż siedem nagród filmowych Edda. BALTASAR KORMÁKUR, twórca "Wesela w białą noc" zajmuje się nie tylko reżyserią, ale także aktorstwem, produkcją i tworzeniem scenariuszy. Współpracował m.in. z mistrzem amerykańskiego kina niezależnego Halem Hartleyem oraz nestorem kinematografii islandzkiej Fridrikiem Thórem Fridrikssonem. Kormákur dzieli swój czas między Islandię, gdzie obecnie przygotowuje dwa projekty filmowe, a Hollywood. W USA nakręcił dobrze przyjęte "Małą podróż do nieba" z Forrestem Whitakerem i "Inhale" z Samem Shepardem i Diane Kruger.

Debiutancki film Kormákura z 2000 roku "Reykjavík 101", z Victorią Abril w roli głównej, odniósł sukces międzynarodowy (m.in. nagroda festiwalu w Toronto) i rozpoczął falę zainteresowania kinem z Islandii. Przetarło to szlak m.in Dagurowi Kari, którego "Noi Albinoi" został doceniony w 2003 r. na festiwalu w Rotterdamie, a zrealizowane dwa lata później "Zakochani widzą słonie" potwierdziło talent reżysera i dało mu wstęp do Hollywood, gdzie w 2009 r. w koprodukcji duńsko-amerykańskiej powstało "Dobre serce" z Brianem Coxem. Zainteresowanie islandzką produkcją filmową łączy się płynnie z ogromną popularnością islandzkiej muzyki, która w ostatnich dekadach święci tryumfy. Wystarczy wspomnieć sukcesy Björk, Sigur Rós, Emilíany Torrini, czy múm.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...