Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. WIATR BUSZUJĄCY W JĘCZMIENIU

WIATR BUSZUJĄCY W JĘCZMIENIU

Wind That Shakes The Barley
film wojenny, Niemcy/Włochy/Francja, 2006, 122 min.
reżyseria: Ken Loach
obsada: Cillian Murphy, Padraic Delaney
Premiera w Ale kino+: 13.05.2010 r.
5.00
343
20 głosy | 267 miejsce w rankingu
WIATR BUSZUJĄCY W JĘCZMIENIU

Irlandia, przełom 1920 i 1921 roku. Trwają krwawe walki, które mają przynieść Irlandii niepodległość. Anglia wobec zbuntowanych stosuje coraz ostrzejszy terror, ale gdy to nie pomaga, zgadza się na podpisanie kompromisu.

Na jego mocy powstaje złożone z 26 hrabstw Wolne Państwo Irlandzkie, którego głową nadal pozostaje angielska królowa. Jednak sześć hrabstw Irlandii Północnej nie otrzymuje nawet takiej "wolności". Traktat dzieli Irlandczyków na tych, którzy doceniają gest Anglików i tych, którzy zamierzają walczyć dalej. Konflikt dotyka również dwóch braci, którzy do tej pory bili się ramię w ramię w szeregach IRA. Damien (Cillian Murphy), porywczy idealista, który dla partyzantki porzucił karierę lekarską, odmawia podporządkowania się Anglikom. Teddy (Padraic Delaney) z kolei, milczący introwertyk, jest realistą. Uważa, że należy skorzystać z tego co udało się wywalczyć i zaprzestać walki zbrojnej. Bracia oddalają się od siebie, a wreszcie stają po przeciwnych stronach. Dla Damiena, który zaczyna przejawiać coraz więcej cech fanatyka, Teddy jest zdrajcą, którego należy zabić.

"Myślę, że to co stało się w Irlandii w latach 1920 - 1922, to jedna z tych historii, która wciąż wzbudza zainteresowanie - tak jak wojna domowa w Hiszpanii. To obraz chwili, w której długa walka o niepodległość została nagle zatrzymana tak blisko pełnego zwycięstwa" - wyjaśniał KEN LOACH powody nakręcenia filmu. "To historia młodych ludzi podejmujących radykalne działania. Opowieść o odwadze, strachu, zdradzie, o podnieceniu towarzyszącym walce o niepodległość, ale też o okrucieństwie wojny" - wtórował mu Paul Laverty, sprawdzony scenarzysta Loacha, z którym zrealizował m.in. "Pieśń Carli", "Chleb i róże", "Czuły pocałunek" i "Bilety". Szorstki w wymowie i nie stroniący od okrucieństwa film poruszył canneńską publiczność, wywołał jedną z najgorętszych dyskusji festiwalu, a w końcu zdobył tam Złotą Palmę. To z kolei pomogło promocji filmu, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Wcześniej producenci planowali w Anglii dużo mniejszą liczbę kopii, niż w innych państwach Europy. Loach bowiem słynie z wytykania Anglikom niechlubnych faktów z historii i narodowych wad, przez co od dawna figuruje na czarnej liście angielskich polityków i niektórych mediów. "Wiatr buszujący w jęczmieniu" ostatecznie pojawił się w 105 kinach Wielkiej Brytanii i ustanowił absolutny rekord oglądalności filmów Loacha. Dotychczas żaden z obrazów reżysera nie osiągnął poziomu wyższego niż 30 kopii. Mimo wielkiego zainteresowania filmem, wytykano Loachowi stronniczość. Narzekano, że pokazał Anglików jako wyrachowanych sadystów i nie wskazał na konkretne przywileje, które Irlandia otrzymała w 1922 roku. Ale sympatie Loacha były od początku oczywiste i świadczy o nich już tytuł filmu zapożyczony z irlandzkiej ballady o nieudanej rewolucji z 1798 roku, która miała uwolnić kraj spod angielskich wpływów. Autorem tekstu jest Robert Dwyer Joyce zmarły w 1883 roku poeta i wykładowca literatury z uniwersytetu w Limericku.

Rolę Damiena producenci filmu powierzyli Cillianowi Murphy'emu, jednemu z najbardziej znanych irlandzkich aktorów, który pokazał wielki talent m.in. dzięki brawurowej roli transwestyty Kici ze "Śniadania na Plutonie" Neila Jordana. W filmie Loacha Murphy'emu, nominowanemu za swą rolę do British Independent Film Award i Europejskiej Nagrody Filmowej, towarzyszył mało znany irlandzki aktor telewizyjny Padraic Delaney, który ostatnio wystąpił w serialu "Tudorowie".

"Wiatr buszujący w jęczmieniu" oprócz nagrody w Cannes zdobył również statuetkę za zdjęcia podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych, 3 Irish Film and Television Awards oraz 3 nominacje do British Independent Film Awards.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...