Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Wieczór

Wieczór

Evening
melodramat, USA/Niemcy, 2007, 112 min.
reżyseria: Lajos Koltai
obsada: Claire Danes, Glenn Close, Mamie Gummer, Meryl Streep, Natasha Richardson, Patrick Wilson, Toni Collette, Vanessa Redgrave
Premiera w Ale kino+: 31.08.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 185 miejsce w rankingu
Wieczór

Kobiece kino z gwiazdorską obsadą w ujęciu Lajosa Koltaia. Umierająca bohaterka powraca do dnia, w którym poznała miłość swego życia.

Siostry, pełna rezerwy Constance (Natasha Richardson) i niespokojna Nina (Toni Collette), spotykają się przy łożu umierającej na raka matki Ann (Vanessa Redgrave). W coraz rzadszych przebłyskach świadomości kobieta cofa się do wydarzeń sprzed 50 lat, o których nigdy wcześniej nie wspominała. Jako młoda dziewczyna (Claire Danes) w ciągu zaledwie jednego wieczoru przeżyła miłość, którą zapamiętała do końca swych dni. Na weselu przyjaciółki Lili (Mamie Gummer), w otoczeniu ludzi fałszywych i sztucznych, poznała wówczas Harrisa (Patrick Wilson). Oboje zakochali się w sobie, lecz nie zostali parą. Ich drogi rozeszły się, a miłość, choć przetrwała, nie dostała szansy, by rozkwitnąć. Constance i Nina odnajdują w opowieści matki kobietę, której dotąd nie znały. Wspólnie z nią starają się rozważyć istotę szczęścia i miłości, analizując przy tym nieuchronnie swoje sytuacje życiowe.

Reżyserem "Wieczoru", nasyconej subtelną atmosferą opowieści o chwilach decydujących o naszym życiu, jest wybitny węgierski operator LAJOS KOLTAI. To drugi wyreżyserowany przez niego film. Twórca debiutował w 2005 roku znakomicie przyjętą adaptacją nagrodzonej Noblem powieści Imre Kertesza "Los utracony". Wcześniej przez 35 lat Koltai był operatorem, w tym przez ponad ćwierć wieku współpracował z legendą węgierskiego kina Istvánem Szabó. Wspólnie stworzyli m.in. oscarowego "Mefista" czy nominowanych do Nagrody Akademii "Pułkownika Redla" i "Hanussena". Koltai jest także autorem zdjęć do kilku filmów Giuseppe Tornatore. Za mistrzowskie oddanie atmosfery prowincjonalnych Włoch w "Malenie" nominowano go do Oscara.

Scenariusz do "Wieczoru" na podstawie uwielbianej nie tylko przez kobiety powieści Susan Minot stworzył laureat Pulitzera za "Godziny" Michael Cunningham. Reżyser wspomina: "Czytanie scenariusza było dla mnie jak dar od Boga. Tekst odwołuje się do tego, co jest ważne dla nas wszystkich: potrzeby poczucia bezpieczeństwa, poszukiwania miłości. Do tego, jak decyzje, które podejmujemy, wpływają na życie nasze i naszych dzieci. Kiedy dzieci wybierają własne drogi życiowe, czy rozpoznają momenty, które określiły na zawsze nas? Czy wyniosą jakąś naukę z tego, co my zrobiliśmy lub czego zaniechaliśmy?".

W filmie zgodziła się zagrać rzadko spotykana tak licznie czołówka osobowości Hollywood. W doborowej obsadzie znalazły się m.in. Meryl Streep, Glenn Close, Vanessa Redgrave, Claire Danes i Toni Collette. Atmosferę obrazu dopełnia doskonale komponująca się z emocjami bohaterek muzyka ulubieńca hollywoodzkich filmowców, Jana A.P. Kaczmarka.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...