Ale kino+
alekino+
Film. Wiedźma wojny

Wiedźma wojny

Rebelle
film wojenny, Kanada, 2012, 90 min.
reżyseria: Kim Nguyen
obsada: Alain Lino Mic Eli Bastien, Rachel Mwanza, Serge Kanyinda
Premiera w Ale kino+: 7.02.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 158 miejsce w rankingu
Wiedźma wojny

"Wiedźma wojny" to portret dziecka-żołnierza, dotkniętego wojenną traumą. W fenomenalnej, nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem roli, 14-letnia amatorka, Rachel Mwanza.

Gdzieś w subsaharyjskiej Afryce, czternastoletnia, ciężarna Komona (Rachel Mwanza) opowiada nienarodzonemu dziecku swoją historię. Dwa lata wcześniej dziewczynka została porwana z rodzinnej wioski i w ramach chrztu bojowego zmuszona do zamordowania rodziców. Brutalnego napadu dokonali rebelianci walczący po stronie krwawego watażki, Wielkiego Tygrysa (Mizinga Mwinga). Porwane dzieci także mają zostać jego "żołnierzami". Przed walką dowódcy aplikują im porcję narkotyku, który zabija lęk. W czasie walk Komona zaczyna widzieć duchy. Dowódcy są przekonani, że dziewczynka jest "wiedźmą wojny" i potrafi uratować oddział wskazując położenie wroga. Jedyną życzliwą Komonie osobą w obozie Wielkiego Tygrysa jest albinoski chłopiec, pełniący funkcję czarownika (Serge Kanyinda).

Akcja "Wiedźmy wojny" toczy się "gdzieś w Afryce". W filmie nie padają nazwy geograficzne, bo i zjawisko wcielania dzieci do rebelianckich armii nie jest niestety ani w Afryce ani w Azji dramatem odosobnionym. Podobny zresztą zabieg uniwersalizacji zastosował w "Bestiach znikąd", powieści o przemianie dziecka w maszynę do zabijania, nigeryjski twórca Uzodinma Iweala. Kanadyjczyk, KIM NGUYEN, zdecydował się wykorzystać także elementy realizmu magicznego. Jak ocenił Tadeusz Sobolewski: "Niezwykłość filmu Nguyena polega na tym, że realistyczną historię, zasłyszaną w Kongu i opowiedzianą jako monolog Komony, łączy niepostrzeżenie, w sposób naturalny, z baśnią o odkupieniu. Są to dwie strony tej samej rzeczywistości, którą oglądamy przefiltrowaną przez świadomość bohaterki". Rolę Komony powierzył Nguyen młodziutkiej, porzuconej w dzieciństwie przez rodziców Rachel Mwanzie, którą spotkał w kongijskiej stolicy, Kinszasie. Rola w "Wiedźmie wojny" oraz zasłużony berliński Srebrny Niedźwiedź diametralnie zmieniły życie dziewczynki, która, między innymi, mogła kontynuować naukę. "Wiedźmę wojny" wyróżniło także berlińskie jury ekumeniczne.

Zdjęcia do filmu zrealizowano w Demokratycznej Republice Konga. Ze względu na niestabilną sytuację w kraju ekipie towarzyszyć musiała obstawa. Nie obyło się jednak bez niebezpiecznych sytuacji. Przed rozpoczęciem zdjęć, ekipa opłaciła emisję telewizyjnych oraz radiowych ogłoszeń informujących, że wszystko co będzie się działo, to tylko film, a nie prawdziwy, antyrządowy przewrót. Zapewnienia nie dotarły ewidentnie do kongijskich kręgów wojskowych, bo już pierwszego dnia na ekipę filmowców ruszyło 10 transporterów opancerzonych. Z groźnej sytuacji uratował ich szef logistyki, który wymachując flagami pobiegł tłumaczyć żołnierzom, co się dzieje.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...