Ale kino+
alekino+
Film. WIEK NIEWINNOŚCI

WIEK NIEWINNOŚCI

Age of Innocence
dramat obyczajowy, USA, 1993, 133 min.
reżyseria: Martin Scorsese
obsada: Daniel Day-Lewis, Michelle Pfeiffer, Winona Ryder
Premiera w Ale kino+: 25.12.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 97 miejsce w rankingu

Martin Scorsese, specjalista od mafii, ciemnych stron Nowego Jorku i współczesnych, brutalnych, ocierających się o naturalizm dramatów wydawał się jedną z ostatnich osób, które można by podejrzewać o chęć nakręcenia takiego filmu jak "Wiek niewinności".

Chodzi tu bowiem o dramat kostiumowy, adaptację wydanej w 1930 roku powieści Edith Wharton. Autorka opisuje w niej nowojorską socjetę drugiej połowy XIX wieku. To świat skrajnie różny od plebejskiego, wulgarnego uniwersum podejrzanych zaułków Manhattanu, które Scorsese zwykł przedstawić w swoich filmach. W środowisku arystokratycznych, bogatych rodów z książki Wharton obowiązują wyrafinowane maniery, skomplikowany system konwenansów, rytuałów, ściśle przestrzegany kodeks społecznych zachowań. A jednak Martin Scorsese nie tylko udowodnił, że potrafi sobie doskonale poradzić z filmem w historycznych realiach, lecz także pokazał, że emocje i konflikty nowojorskiego eleganckiego towarzystwa sprzed wieku nie są wcale tak odległe od namiętności, które zaobserwować można we współczesnych nowojorskich slumsach - różnica polega tylko na formach ich manifestowania.

Bohater "Wieku niewinności", Archer (Daniel Day-Lewis) jest potomkiem starego nowojorskiego rodu. Zgodnie z zasadami obwiązującymi w jego środowisku rodzina młodego człowieka już dawno zaaranżowała dla niego małżeństwo. Archer ma wkrótce poślubić miłą, ładną i cieszącą się doskonałą reputacją May Welland (Winona Ryder). Jest z tej perspektywy całkiem zadowolony, ale tylko do czasu, kiedy w Nowym Jorku pojawi się kuzynka narzeczonej, hrabina Oleńska (Michelle Pfeiffer). Ta niezwykła kobieta złamała wszystkie tabu eleganckiego Nowym Jorku. Nie dość, że poślubiła człowieka pochodzącego spoza towarzystwa - polskiego hrabiego Oleńskiego - i uciekła z nim do Europy, to jeszcze pozwoliła sobie porzucić męża, i jak gdyby nigdy nic wrócić do Nowego Jorku. Takie postępowanie to więcej niż skandal - skompromitowana hrabina traktowana jest przez wszystkich jak trędowata. Przez wszystkich z wyjątkiem Archera, który nie może się oprzeć fascynacji tą piękną, łamiącą konwenanse damą. Młodego człowieka najpierw zdumiewa, a potem zachwyca niezależność i swoboda hrabiny. Konsekwencje spotkania z Oleńską będą oczywiście, w towarzyskim i uczuciowym sensie, nieobliczalne.

Krytycy porównywali "Wiek niewinności" do filmów autorskiej spółki Merchant-Ivory, takich jak "Pokój z widokiem", "Okruchy dnia" czy "Powrót do Howard's End". Podobnie jak obrazy Brytyjczyków, dzieło MARTINA SCORSESE'EGO zachwyca dbałością o szczegół, maestrią w odtwarzaniu nie tylko materii, lecz także ducha historycznej epoki. "Wiek niewinności" jest spektaklem, w którym każdy gest, spojrzenie czy grymas twarzy ma swoje znaczenie i głębszy sens. Trójka gwiazdorów grających główne role, Daniel Day-Lewis, Winona Ryder i Michelle Pfeiffer wznoszą się tu na wyżyny aktorskiego kunsztu, przenosząc widza w pełen niedomówień, subtelnych intryg i cichych dramatów koniec XIX wieku w Nowym Jorku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...