Ale kino+
PLATFORMA 45
Film. Wielce skromny bohater

Wielce skromny bohater

Un héros trés discret
komediodramat, Francja, 1996, 102 min. 12
reżyseria: Jacques Audiard
obsada: Albert Dupontel, Anouk Grinberg, Mathieu Kassovitz, Sandrine Kiberlain
Premiera w Ale kino+: 9.10.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 533 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
14:35
sobota15 grudnia
Przypominajka
Wielce skromny bohater

Opowieść przedstawiona w "Wielce skromnym bohaterze", ekranizacji książki Jean-Francois Deniau, przypomina historię z bestsellerowej powieści Patricii Highsmith "Utalentowany pan Ripley". Motywem przewodnim jest tu człowiek-kameleon, bohater, który przywłaszcza sobie fikcyjną, fałszywą tożsamość.

Akcja filmu rozpoczyna się we współczesnej Francji. Niewidoczny rozmówca przeprowadza wywiad z Albertem Dehousse (Jean-Louis Trintignant), powszechnie szanowanym bohaterem francuskiego Ruchu Oporu. Czy jednak Albert rzeczywiście był członkiem antyfaszystowskiego podziemia? W retrospekcjach poznajemy przeszłość bohatera (młodego Alberta gra Mathieu Kassovitz, jeden z najbardziej błyskotliwych francuskich filmowców współczesnych, reżyser głośnej "Nienawiści" i zdolny aktor). W latach wojny Dehousse marzy o zostaniu bohaterem, ale zamiast zrobić coś w tym kierunku, rozpoczyna karierę sprzedawcy i żeni się z miłą dziewczyną z sąsiedztwa, starając się na co dzień schodzić z drogi Niemcom. Po wyzwoleniu Francji przez aliantów Albert dowiaduje się dwóch rzeczy, które zmieniają jego dalsze losy. W czasie wojny żył legendą swojego ojca, który miał rzekomo zginąć walcząc z Niemcami, tymczasem w rzeczywistości zmarł najprawdopodobniej od nadużywania alkoholu. Druga rewelacja to wiadomość, że teść Alberta był ważną figurą Ruchu Oporu. Niestety nie obdarzył zięcia zaufaniem i nie wprowadził go do organizacji. Wstrząśnięty Dehousse opuszcza rodzinne miasteczko i pojawia się w Paryżu, gdzie podaje się za bojownika zbrojnego podziemia. Opowieści oszusta są tak przekonywujące, że zaprawieni w bojach partyzanci są zaszczyceni mogąc spotkać prawdziwego bohatera. W powojennej Francji Albert, jako zasłużony weteran i patriota, robi szybko karierę - zostaje nawet oddelegowany do tropienia francuskich kolaborantów, którzy w czasie okupacji współpracowali z faszystami.

"Wielce skromny bohater" to przewrotny film, satyryczna refleksja na temat elastyczności ludzkiej osobowości. Oparta na retrospekcjach akcja przerywana jest sekwencjami w konwencji dokumentu, w których postaci z filmu opowiadają o Albercie niczym w telewizyjnym reportażu. Autor "Wielce skromnego bohatera" JACQUES AUDIARD otrzymał razem ze swoim współpracownikiem Alainem Le Henrym nagrodę za scenariusz na festiwalu w Cannes i otarł się o Złotą Palmę dla najlepszego reżysera.


ALE KINO+ POLECA

15.35
PIĄTEK14 grudnia
Do Ciebie, Philipie
Do Ciebie, Philipie

Philip jest pisarzem. Narcystyczny mężczyzna nie czerpie satysfakcji z osiągnięć…

22.10
PIĄTEK14 grudnia
13 minut
13 minut

1 września 1939 r. armia niemiecka napada na Polskę. 36-letni niemiecki stolarz odważa…

12.55
SOBOTA15 grudnia
W czterech ścianach życia
W czterech ścianach życia

Opowieść o wysiłkach matki, która rozpaczliwie usiłuje ochronić rodzinę w ogarniętym…SERIALE

Platforma 45

Jedna ekipa i jeden zabójca. Na dwa dni przed Bożym Narodzeniem, Andrea...


Detektyw Staffe. Mroczne zbrodnie

Detektyw Will Wagstaffe próbuje rozwikłać sprawę brutalnych morderstw. Ktoś...


Co kryje prawda

Serial powstały z inicjatywy Leifa GW Perssona, najbardziej rozpoznawalnego...


Grzechy przeszłości

Historia trzech sióstr, opiekujących się ukochanym ojcem w walijskim serialu kryminalnym.