Ale kino+
alekino+
Film. Wielce skromny bohater

Wielce skromny bohater

Un héros trés discret
komediodramat, Francja, 1996, 102 min.
reżyseria: Jacques Audiard
obsada: Albert Dupontel, Anouk Grinberg, Mathieu Kassovitz, Sandrine Kiberlain
Premiera w Ale kino+: 9.10.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 532 miejsce w rankingu
Wielce skromny bohater

Opowieść przedstawiona w "Wielce skromnym bohaterze", ekranizacji książki Jean-Francois Deniau, przypomina historię z bestsellerowej powieści Patricii Highsmith "Utalentowany pan Ripley". Motywem przewodnim jest tu człowiek-kameleon, bohater, który przywłaszcza sobie fikcyjną, fałszywą tożsamość.

Akcja filmu rozpoczyna się we współczesnej Francji. Niewidoczny rozmówca przeprowadza wywiad z Albertem Dehousse (Jean-Louis Trintignant), powszechnie szanowanym bohaterem francuskiego Ruchu Oporu. Czy jednak Albert rzeczywiście był członkiem antyfaszystowskiego podziemia? W retrospekcjach poznajemy przeszłość bohatera (młodego Alberta gra Mathieu Kassovitz, jeden z najbardziej błyskotliwych francuskich filmowców współczesnych, reżyser głośnej "Nienawiści" i zdolny aktor). W latach wojny Dehousse marzy o zostaniu bohaterem, ale zamiast zrobić coś w tym kierunku, rozpoczyna karierę sprzedawcy i żeni się z miłą dziewczyną z sąsiedztwa, starając się na co dzień schodzić z drogi Niemcom. Po wyzwoleniu Francji przez aliantów Albert dowiaduje się dwóch rzeczy, które zmieniają jego dalsze losy. W czasie wojny żył legendą swojego ojca, który miał rzekomo zginąć walcząc z Niemcami, tymczasem w rzeczywistości zmarł najprawdopodobniej od nadużywania alkoholu. Druga rewelacja to wiadomość, że teść Alberta był ważną figurą Ruchu Oporu. Niestety nie obdarzył zięcia zaufaniem i nie wprowadził go do organizacji. Wstrząśnięty Dehousse opuszcza rodzinne miasteczko i pojawia się w Paryżu, gdzie podaje się za bojownika zbrojnego podziemia. Opowieści oszusta są tak przekonywujące, że zaprawieni w bojach partyzanci są zaszczyceni mogąc spotkać prawdziwego bohatera. W powojennej Francji Albert, jako zasłużony weteran i patriota, robi szybko karierę - zostaje nawet oddelegowany do tropienia francuskich kolaborantów, którzy w czasie okupacji współpracowali z faszystami.

"Wielce skromny bohater" to przewrotny film, satyryczna refleksja na temat elastyczności ludzkiej osobowości. Oparta na retrospekcjach akcja przerywana jest sekwencjami w konwencji dokumentu, w których postaci z filmu opowiadają o Albercie niczym w telewizyjnym reportażu. Autor "Wielce skromnego bohatera" JACQUES AUDIARD otrzymał razem ze swoim współpracownikiem Alainem Le Henrym nagrodę za scenariusz na festiwalu w Cannes i otarł się o Złotą Palmę dla najlepszego reżysera.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...