Ale kino+
alekino+
Film. Wiele hałasu o nic

Wiele hałasu o nic

Much Ado About Nothing
komedia, Wlk. Brytania/USA, 1993, 106 min.
reżyseria: Kenneth Branagh
obsada: Denzel Washington, Emma Thompson, Kate Beckinsale, Keanu Reeves, Kenneth Branagh, Michael Keaton
Premiera w Ale kino+: 25.12.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 116 miejsce w rankingu
Wiele hałasu o nic

Denzel Washington i Keanu Reeves jako dobry i zły brat w jednej z najciekawszych filmowych realizacji szekspirowskich komedii. Za kamerą - nazywany współczesnym Orsonem Wellesem - Kenneth Branagh, z ówczesna żoną u boku, Emmą Thompson.

Do sycylijskiego zamku w Messynie, należącego do gubernatora Leonato (Richard Briers), przybywają po zwycięskiej wojnie rycerze z posępnym Don Pedro (Denzel Washington) na czele. Jeden z jego przybocznych, Claudio (Robert Sean Leonard), pała odwzajemnionym uczuciem do pięknej córki gubernatora, Hero (Kate Beckinsale). Data ślubu szybko zostaje ustalona. Szczęście młodej pary przeszkadza jednak Don Johnowi (Keanu Reeves), bratu Don Pedro, który - wykorzystując służącą Margaret (Imelda Stunton) - chce sprowadzić na Hero fałszywe oskarżenia o brak cnoty. Intryga udaje się - Claudio jest załamany, Hero choruje ze zgryzoty. Równolegle rozgrywa się seria potyczek na złośliwości między bratanicą gospodarza, Beatrice (Emma Thompson), a aroganckim Benedickiem (Kenneth Branagh). Koniec końców okazuje się, że wszystko to, to "wiele hałasu o nic" i tak komedia pomyłek dociera do happy endu.

"Wiele hałasu o nic", pierwsza ekranizacja tej sztuki Williama Szekspira w języku oryginału, to dzieło KENNETHA BRANAGHA, pochodzącego z północnej Irlandii aktora, który w 1989 roku postanowił zostać również reżyserem. Decyzja ta okazała się krokiem milowym w jego karierze. Debiutancki "Henryk V" (1989) otrzymał m.in. Oscara za kostiumy, trzy Europejskie Nagrody Filmowe i prestiżową nagrodę nowojorskich krytyków. O Branaghu zaczęto mówić jak o jednym z najważniejszych interpretatorów Szekspira, a jego aktorskie umiejętności porównywano do talentu Orsona Wellesa. Branagh rzeczywiście Szekspirem fascynował się od zawsze. Karierę zaczynał na West Endzie, a już jako 23-latek dostał angaż do Royal Shakespeare Company, gdzie za rolę w "Henryku V" w 1984 roku zdobył olśniewające recenzje. Kilka lat później miał już własny zespół aktorski Renaissance Theatre Company, nad którym patronat objął sam książę Karol.

Kiedy Branagh zabierał się do "Henryka V", miał już reżyserskie i producenckie doświadczenie w teatrze. Cztery lata później kręcił "Wiele hałasu o nic" - swój pierwszy film współprodukowany przez Stany Zjednoczone. "Ekranizacja Branagha jest wiosenna i pogodna, pełna wiatru i słońca, dokonana z młodzieńczą werwą i imponującym wigorem" - pisał po polskiej premierze "Wiele hałasu o nic" krytyk "Gazety Wyborczej". Irlandczyk rzeczywiście zaskoczył wszystkich umownością, z jaką potraktował sztukę Szekspira. Akcję przeniósł o mniej więcej 200 lat w czasie, bohaterów z murów zamku wyprowadził w plener - słoneczną wyżynę toskańską, a klasyczne role obsadził hollywoodzkimi aktorami - np. braci Don Pedra i Don Johna zagrali Keanu Reeves i Denzel Washington. Do tekstu podszedł bez naiwności - zabawna love story zamieniła się więc w tryskającą humorem cyniczną grę o miłość.

Prezentowane w Cannes i nominowane do Złotego Globu "Wiele hałasu o nic" było też ostatnim filmem, w którym Branaghowi towarzyszyła żona Emma Thompson. Para, uchodząca za jedną z najbardziej zgodnych w show-biznesie, rozwiodła się po cichu dwa lata później.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...