Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. WIELKA MAJÓWKA

WIELKA MAJÓWKA


film muzyczny, Polska, 1981, 86 min.
reżyseria: Krzysztof Rogulski
obsada: Anna Moczkowska, Jan Piechociński, Krzysztof Kowalewski, Zbigniew Zamachowski
Premiera w Ale kino+: 2.05.2000 r.
5.00
343
5 głosy | 19 miejsce w rankingu
WIELKA MAJÓWKA

Rysiek Kołont (Zbigniew Zamachowski) ucieka z zakładu opiekuńczego. Włamuje się do willi Władysława Konopasa (Roman Kłosowski), konwojenta zakładów mięsnych. W dobrze zaopatrzonej lodówce znajduje plastikową torbę z milionem złotych. Zabiera pieniądze i rusza do Warszawy.

Na Dworcu Centralnym poznaje o kilka lat starszego Julka Liszkę (Jan Piechociński), który przedstawia się jako marynarz i pomaga uciekinierowi w załatwieniu noclegu. Wspólnie odbierają torbę z pieniędzmi z dworcowej przechowalni, a Julek podsuwa Ryśkowi pomysły, jak spożytkować zdobytą fortunę. Kupują drogie ubrania i samochód. Wykorzystując zbieżność nazwiska Julka z polonijnym milionerem, który ma odwiedzić ojczyznę, wynajmują apartament w hotelu "Victoria". Lekką ręką wydają pieniądze, wiodąc życie światowców. Ich znajomość stopniowo przeradza się w przyjaźń.

Kanwą scenariusza "Wielkiej majówki" autorstwa Krzysztofa Rogulskiego i Marka Rymuszki są prawdziwe wydarzenia. Dwóch nastoletnich chłopców zdobyło dużą sumę pieniędzy i bardzo szybko i lekkomyślnie je wydali. Film w reżyserii KRZYSZTOFA ROGULSKIEGO ("Ostatnie okrążenie", "Przed odlotem") to opowieść zrealizowana w konwencji kina drogi. Bohaterowie są przestępcami, ale ich szalona zabawa i beztroska była dla ówczesnej publiczności symbolem, marzeniem o wyrwaniu się z szarej, ubogiej codzienności PRL. Przede wszystkim jednak obraz ten jest udokumentowaniem muzycznej eksplozji rocka początku lat 80. Atrakcją filmu jest udział zespołu "Maanam", który w tych latach osiągnął apogeum popularności. Muzycy zagrali w filmie samych siebie, wykonując największe wczesne przeboje. Ścieżka dźwiękowa jest dziełem lidera grupy Marka Jackowskiego, a Olga "Kora" Jackowska śpiewa utwory "Stoję, czuję się świetnie", "Oh ten Hollywood", "Tango Domy Centrum", "Oddech szczura", "Moja miłość jest szalona". Zaletą filmu są także znakomite epizodyczne występy czołówki polskich aktorów oraz debiut Zbigniewa Zamachowskiego w roli Ryśka. Dwudziestoletni wówczas Zamachowski nie miał przygotowania aktorskiego i zamierzał dopiero rozpocząć studia w szkole teatralnej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...