Ale kino+
alekino+
Film. Wielki błękit

Wielki błękit

Le Grand Bleu
dramat, Francja, 1988, 131 min.
reżyseria: Luc Besson
obsada: Jean Reno, Jean-Marc Barr, Rosanna Arquette
Premiera w Ale kino+: 24.01.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 108 miejsce w rankingu
Wielki błękit

"Wielki błękit", kinowy przebój Luca Bessona to opowieść o podwodnej, ale i metafizycznej rywalizacji, z przepiękną muzyką Erica Serra. W rolach głównych świetni: Jean-Marc Barr, Jean Reno oraz zdobywczyni BAFTA, Rosanna Arquette.

Jacques Mayol (Jean-Marc Barr) i Enzo Molinari (Jean Reno) od dzieciństwa lubili rywalizować. Chętnie też przesuwali granice podwodnych wyzwań, próbując, który zanurkuje głębiej, by podnieść z dna morskiego monetę. Dwaj chłopcy - teraz już mężczyźni - spotykają się po latach, by na nowo podjąć dawne wyzwania na międzynarodowych mistrzostwach w nurkowaniu. Czy istnieje granica rozsądnego ryzyka? Jaką cenę ponoszą bliscy osób pochłoniętych niebezpieczną pasją? Jak radzi sobie ukochana Jacquesa, agentka ubezpieczeniowa, Johana Baker (Rosanna Arquette)?

"Wielki błękit", który niejednemu widzowi zamieszał w głowie, powstał z inspiracji życiem prawdziwych postaci: Jacquesa Mayola i Enzo Maiorci, a także z doświadczeń samego reżysera. Rodzice LUCA BESSONA byli instruktorami nurkowania w prestiżowym Club Med. Przyszły autor "Piątego elementu" spędził, więc część dzieciństwa przeprowadzając się w kolejne miejsca i obserwując ludzi pochłoniętych sportem, którego istotą jest balansowanie na granicy życia i śmierci. Pod wrażeniem tamtych doświadczeń Besson planował nawet karierę biologa morskiego, ostatecznie nic z tego nie wyszło, ale wątki fascynacji światem podwodnym są obecne w jego twórczości. "Wielki błękit" otworzył festiwal w Cannes w 1988 r. i okazał się absolutnym sukcesem, zarówno artystycznym (dwa Cezary), jak i frekwencyjnym. W samej Francji obejrzało go ponad 9 milionów widzów. Tym sposobem "Wielki błękit" stał się najchętniej oglądanym francuskim filmem całych lat 80.

Sporą zasługę ma w tym sukcesie idealnie dobrana para odtwórców głównych ról. Jean-Marc Barr (m.in. reżyser udanych "Kochanków") jest charyzmatycznie romantyczny i młodzieńczy, a Jean Reno - legendarny "Leon zawodowiec" - adekwatnie flegmatyczny i ambitny. Film emanuje niezwykłą atmosferą, na którą składają się hipnotyczne, podwodne zdjęcia i muzyka stałego współpracownika Bessona, Erica Serry. Istotę powodzenia filmu stanowi chyba jednak fakt, że ta pozornie prosta historia przyjaciół, przepięknie metaforyzuje się i w zależności od interpretacji, nastroju widza lub jego zainteresowań, "Wielki błękit" może nagle stać się opowieścią o transcendencji, Bogu, śmierci, lub o ryzyku, jako elemencie niezbędnym do osiągnięcia pełni życia.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: MUZYKA - WIELKI BŁĘKIT (materiał wideo 15:14 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Muzyka

SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...