Ale kino+
alekino+
Film. Wielkie nadzieje

Wielkie nadzieje

Great Expectations
melodramat, USA, 1998, 107 min.
reżyseria: Alfonso Cuaron
obsada: Anne Bancroft, Chris Cooper, Ethan Hawke, Gwyneth Paltrow, Hank Azaria, Robert De Niro
Premiera w Ale kino+: 3.02.2020 r.
5.00
343
5 głosy | 38 miejsce w rankingu
Wielkie nadzieje
© Photographs © 1998 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.

Finnegan Bell wychowuje się na Florydzie. Nad osieroconym kilkulatkiem roztacza opiekę starsza siostra Maggie (Kim Dickens) i jej mąż Joe (Chris Cooper). Nie wiedzie im się najlepiej. Joe dorabia jako rybak i ogrodnik. Pewnego dnia wzywa go do siebie miejscowa bogaczka, Nora Dinsmoor (Anne Bancroft).

Ekscentryczna starsza pani została przed laty porzucona przez narzeczonego. Teraz przelewa całą nienawiść do mężczyzn na swoją 11-letnią wychowanicę, Estellę. Finn staje się towarzyszem zabaw pięknej i dumnej dziewczyny. Utalentowany chłopiec maluje jej portrety, ale ona nie odwzajemnia jego uczuć. Pewnego dnia na drodze Finna staje zbiegły więzień Arthur Lustig (Robert De Niro). Chłopiec pomaga mu w ucieczce, lecz przestępca zostaje schwytany. Mijają lata. Dorosła Estella (Gwyneth Paltrow) wyjeżdża do Nowego Jorku. Załamany Finn (Ethan Hawke) porzuca malarskie pasje i postanawia zapomnieć o młodzieńczej miłości. Niespodziewanie dostaje od tajemniczego ofiarodawcy stypendium pozwalające na przeprowadzkę do Nowego Jorku. Tu wraca do malarstwa i odnosi pierwsze sukcesy. Wkrótce spotyka Estellę.

"Wielkie nadzieje" to ekranizacja powieści Charlesa Dickensa. Filmowcy parokrotnie sięgali po dzieło klasyka angielskiej literatury, po raz pierwszy już w epoce kina niemego. Adaptację z 1998 wyreżyserował ALFONSO CURAON, który zasłynął głośnym dramatem "I twoją matkę też" (m.in. nominacja do Oscara za scenariusz). Pracuje również w Hollywood, gdzie zrealizował filmy, takie jak "Mała Księżniczka" czy "Harry Potter i więzień Azkabanu".

W postać Finna wcielił się dwukrotnie nominowany do Oscara (scenariusz "Przed zachodem słońca", rola drugoplanowa w "Dniu próby") Ethan Hawke. Aktor zdobył popularność dzięki "Stowarzyszeniu umarłych poetów", a wśród licznych produkcji z jego udziałem są: "W księżycową jasną noc", "Alive, dramat w Andach", "Gattaca - Szok przyszłości", "Złodziej życia". Do roli Estelli zaangażowano laureatkę Oscara ("Zakochany Szekspir") Gwyneth Paltrow. Aktorka wystąpiła w "Siedem", "Przypadkowej dziewczynie", "Utalentowanym panu Ripleyu", "Genialnym klanie", "Sylvii" oraz "Dowodzie". W znakomitej obsadzie filmu Curaona znaleźli się również: laureatka Oscara ("Cudotwórczyni") Anne Bancroft ("Absolwent", "Być albo nie być"), dwukrotny zdobywca Oscara ("Ojciec chrzestny II", "Wściekły byk") Robert De Niro ("Taksówkarz", "Łowca jeleni") oraz laureat Oscara ("Adaptacja") Chris Cooper ("American Beauty", "Capote").
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...