Ale kino+
alekino+
Film. Wielkie nadzieje

Wielkie nadzieje

Great Expectations
dramat, Wlk. Brytania/USA, 2012, 128 min.
reżyseria: Mike Newell
obsada: Helena Bonham Carter, Holliday Grainger, Jason Flemyng, Jeremy Irvine, Ralph Fiennes, Sally Hawkins, William Ellis
Premiera w Ale kino+: 29.05.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 29 miejsce w rankingu
Wielkie nadzieje

Arcydzieło światowej literatury w ujęciu brytyjskiego reżysera, Mike'a Newella. W adaptacji słynnej, ponadczasowej powieści Karola Dickensa o dojrzewaniu, niespełnionej miłości i wyniszczających ambicjach, wspaniałe role stworzyli Jeremy Irvine, Holliday Grainger, Ralph Fiennes i Helena Bonham Carter. Ale kino+ wyemituje film w wersji z migaczem dla osób niedosłyszących.

Angielska wioska, XIX wiek. Mały Pip jest sierotą, wychowuje go starsza siostra wraz z mężem. Chłopiec uwielbia spędzać czas z Estellą, dziewczynką, którą w położonej nieopodal posiadłości opiekuje się bogata i zdziwaczała panna Havisham (Helena Bonham Carter). Pewnego dnia bawiący się koło swojego domu Pip spotyka przestępcę (Ralph Fiennes), który uciekł z więzienia. Na jego prośbę chłopiec przynosi mu jedzenie i wodę. Jednak uciekinier zostaje szybko schwytany, a Pip zapomina o całym zdarzeniu. Mijają lata, Pip (Jeremy Irvine) wyrasta na przystojnego młodzieńca. Pracuje jako czeladnik i skrycie podkochuje się w Estelli (Holliday Grainger), ona jednak nie odwzajemnia jego uczuć. Dziewczyna została wychowana przez pannę Havisham na kobietę zimną i wyniosłą. Pewnego dnia skromne życie Pipa diametralnie się zmienia. Chłopak otrzymuje od anonimowego darczyńcy zawrotną sumę pieniędzy. Wyjeżdża do Londynu, a jego aspiracją jest zdobyć wykształcenie, zostać prawdziwym gentlemanem i obracać się w wyższych sferach. Staje się jednym z najbogatszych londyńczyków, a swoją nową pozycję wykorzystuje do tego, by w końcu pozyskać względy pięknej Estelli. Jednak tajemnica, kryjąca się za bogactwem Pipa, raz jeszcze odmieni jego losy...

"Wielkie nadzieje" ukazały się w grudniu 1860 roku w tygodniku "All The Year Round" jako powieść w odcinkach. Z miejsca zdobyła rzesze fanów, a jej sukces czytelniczy uratował upadający tygodnik. W 1861 roku została wydana w formie książki i w ciągu zaledwie kilku tygodni była aż cztery razy dodrukowana. Z czasem stała się jedną z najchętniej czytanych i najbardziej cenionych spośród powieści Dickensa. Pierwszej ekranizacji podjął się w 1934 amerykański reżyser Stuart Walker. W sumie "Wielkie nadzieje" doczekały się 4 seriali i 7 filmów pełnometrażowych. Ostatnią jak dotąd adaptacją jest ta z 2012 roku, w reżyserii MIKE'A NEWELLA. Wraz z producentami, Elizabeth Karlsen i Stephen'em Woolleyem, zapragnął tę słynną historię przenieść na ekran raz jeszcze. W jednym z wywiadów Elizabeth Karlsen mówiła: "Dickens jest świetnym pisarzem. Jego powieści doskonale się czyta, a Wielkie nadzieje to najbardziej klasyczna i najlepsza z nich. Poruszane w niej tematy są wciąż aktualne - dzieci skrzywdzone przez dorosłych, ludzie próbujący zacząć życie na nowo, zemsta, porzucenie, strach przed społeczeństwem, bieda, kobiety traktowane jak towar na sprzedaż. A podziały klasowe wciąż mają się dobrze, choć przybierają formy nie tak oczywiste, jak w XIX wieku".

Na planie udało się zebrać imponująca obsadę. W Pipa wcielił się Jeremy Irvine, znany m.in z filmów "Czas wojny" czy "Droga do zapomnienia". W roli Estelli partneruje mu Holliday Grainger (serial "Rodzina Borgiów", "Kopciuszek"), a na drugim planie błyszczą Ralph Fiennes i Helena Bonham Carter. Film był nominowany m.in. do BAFTY za kostiumy.
SERIALE

Detektyw Staffe. Mroczne zbrodnie

Detektyw Will Wagstaffe próbuje rozwikłać sprawę brutalnych morderstw. Ktoś...


Vitello

Mały Vitello wychowywany jest przez mamę, która nic mu nie mówi o nieobecnym...


Cud. Tajemnica krwawych łez

Najbardziej tajemniczy serial kryminalny tego roku. Nowa produkcja autorów...


Trepalium

Francuski serial futurystyczny. Świat znajduje się w ciężkiej sytuacji...