Ale kino+
alekino+
Film. WIELKIE ŻARCIE

WIELKIE ŻARCIE

La grande bouffe
dramat, Francja/Włochy, 1973, 125 min.
reżyseria: Marco Ferreri
obsada: Marcello Mastroianni, Michel Piccoli, Philippe Noiret, Ugo Tognazzi
Premiera w Ale kino+: 7.09.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 20 miejsce w rankingu

Wielkie żarcie i jeszcze większy skandal. Trudno zresztą się dziwić - ten szokujący i dekadencki film jest jedną wielką artystyczną prowokacją, łamiącą wszystkie możliwe zasady z dobrym smakiem i przyzwoitością na czele.

Oto czterech zamożnych i świetnie radzących sobie w życiu mężczyzn w średnim wieku spotyka się na ucztę w eleganckiej podmiejskiej willi. Biesiadnicy to pilot Marcello (Marcello Mastroianni), sędzia Philippe (Michel Noiret), producent telewizyjny Michel (Michel Piccoli) oraz restaurator i kucharz Ugo (Ugo Tognazzi). Celem czwórki przyjaciół jest ni mniej ni więcej tylko zajeść się śmierć. Po pierwszym dniu objadania się najbardziej wyrafinowanymi smakołykami Marcello zauważa, że w całym przedsięwzięciu brakuje kobiet, panowie sprowadzają więc do willi trzy prostytutki. Do towarzystwa dołącza też żądna wrażeń nauczycielka z miejscowej podstawówki. W willi dochodzi do orgii obżarstwa i seksu. Po paru dniach przerażone degrengoladą gospodarzy córy Koryntu uciekają. Nauczycielka zostaje jednak do końca - czyli do momentu, w którym czterej smakosze umierają z przejedzenia.

Na początku lat 70. "Wielkie żarcie" było szokiem. I to nie tylko dlatego, że MARCO FERRERI z perwersyjną skrupulatnością odmalował okoliczności towarzyszące śmierci z przejedzenia takie jak wymioty, gazy i biegunki, ani nawet dlatego, że reżyser bardzo śmiało poczynał sobie przy realizacji scen erotycznych ocierając się zdaniem niektórych o pornografię. Prowokacyjna była sama idea filmu. Nie dowiadujemy się dlaczego czterech doskonale prosperujących mężczyzn pragnie popełnić samobójstwo - ich motywy pozostają dla nas do końca tajemnicą. Tym bardziej bulwersujące wrażenie robi widok przedstawicieli klasy średniej w szale nieopanowanego hedonizmu, folgujących swoim kulinarnym i seksualnym zachciankom bez jakiegokolwiek umiaru i - dosłownie - do upadłego. Wielu krytyków i widzów dostrzegło w tym odrażającym, ale i fascynującym obrazie czytelną metaforę kondycji moralnej Zachodu - nienasyconego w konsumpcyjnych apetytach, zachłannego, zmierzającego do samozagłady. Pikanterii całej produkcji dodawał fakt, że w głównych rolach wystąpił tercet najbardziej szanowanych aktorów włoskich i francuskich, a także poczucie humoru, z jakim Marco Ferreri opowiedział tę ekscentryczną historię. Finał "Wielkiego żarcia" nie jest wprawdzie wesoły, a dla widzów o słabszych żołądkach może być trudny do zniesienia, w całości jednak film pozostaje wyborną czarną komedią.

Mimo ogromnych kontrowersji towarzyszących premierze, jury festiwalu w Cannes doceniło odwagę Ferreriego - "Wielkie żarcie" stanęło do konkursu o Złotą Palmę i otrzymało nagrodę FIPRESCI.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...