Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Wierny ogrodnik

Wierny ogrodnik

The Constant Gardener
thriller, Wlk. Brytania/Niemcy, 2005, 124 min.
reżyseria: Fernando Meirelles
obsada: Daniele Harford, Danny Huston, Hubert Kounde, Rachel Weisz, Ralph Fiennes
Premiera w Ale kino+: 29.10.2015 r.
4.00
343
4 głosy | 44 miejsce w rankingu
Wierny ogrodnik

Ulubionym zajęciem dyplomaty Justina Quayle (Ralph Fiennes), który obecnie przebywa w Kenii, jest uprawianie przydomowego ogródka - stąd tytuł filmu.

Na idealnego ogrodnika Justin ma zresztą świetne warunki. Jest grzeczny, ma nienaganne maniery, a przy tym pokornie akceptuje to, czego nie może zmienić - nie tylko niewzruszone prawa natury, ale również prawa wielkiej polityki i dyplomacji. Kiedy więc na konferencji młoda dziewczyna zadaje mu niewygodne, ale trafne pytania, Justin pozostaje bezradny. Dziewczyna jednak fascynuje go tak bardzo, że zaprasza ją na kawę, która zamienia się we wspólnie spędzoną noc. Tessa (Rachel Weisz), choć pod każdym względem różni się od Justina, wkrótce zostaje panią Quayle. Nie zamierza jednak zrezygnować ze swojego stylu życia i przekonań. W Afryce ma opinię skandalistki i wariatki, bo postanowiła wydobyć na światło dzienne przestępstwa, których wielkie koncerny farmaceutyczne dopuszczają się na ludności Czarnego Lądu. Choć z Justinem tworzy wyjątkowy, przepełniony miłością, bezinteresownością i lojalnością związek, decyduje się nie wtajemniczać męża w swoje trudne i niebezpieczne życie aktywistki. Justin, mimo plotek, które krążą na jej temat, ufa w szczerość i nie wtrąca się do spraw żony - tak zresztą wspólnie zdecydowali. Wszystko zmienia się, kiedy Tessa zostaje brutalnie zamordowana. Ani kenijska policja, ani brytyjskie władze nie kwapią się do wyjaśnienia jej śmierci, Justin postanawia więc - wbrew swojej naturze - porzucić garnitur dyplomaty i rozpocząć własne śledztwo. Stopniowo odkrywa coraz bardziej bulwersujące fakty, trafia na trop finansowych i politycznych intryg ukrywanych za hasłami o "pomocy dla Trzeciego Świata" i poznaje tę ciemną stronę świata, w której żyła jego żona. Ale dochodzenie, które prowadzi Justin ma też inny cel: chce zrozumieć Tessę i odkryć, kim naprawdę była.

"Wierny ogrodnik", ostatni jak dotąd pełnometrażowy film FERNANDO MEIRELLESA, oparty jest na powieści Johna Le Carrégo, znanego brytyjskiego autora książek szpiegowskich. Le Carré nie bez powodu wybrał dla swojej twórczości tę właśnie konwencję. Absolwent uniwersytetów w Bernie i Oxfordzie zanim stał się znany, pracował jako sekretarz ambasady w Bonn i konsul w Hamburgu, gdzie miał okazję poznać kulisy wielkiej dyplomacji. O pikantniejszych szczegółach dowiedział się już jako agent brytyjskiego wywiadu MI-6, choć o tym epizodzie życia pisarz stara się nie wspominać. Le Carré poznał Yvette Pierpaoli, niestrudzoną aktywistkę i działaczkę charytatywną, której dedykował swoją książkę. "Choć Tessa różni się od Yvette wiekiem, narodowością, zawodem, to jej oddanie dla biednej Afryki, pogarda dla protokołu, niezachwiana determinacja w dążeniu do celu wywodzą się w prostej linii z przykładu Yvette" - pisał o bohaterce "Wiernego ogrodnika" brytyjski tygodnik "The Observer". Powieść Le Carrégo była objawieniem dla Meirellesa, który od kilku lat interesował się problemem produkcji tanich leków dla krajów Trzeciego Świata. Dla koncernów farmaceutycznych jest to bowiem interes zupełnie nieopłacalny, który w oczywisty sposób przegrywa z produkcją środków na łysienie i impotencję. Po zakończeniu zdjęć, które ekipa realizowała m.in. w Kenii i Kiberze, największym slumsie subsaharyjskiej Afryki, wzruszony Meirelles mówił w wywiadach: "Afryka na zawsze pozostanie w mojej pamięci, dzięki kilku bardzo różnym wspomnieniom. Z jednej strony wspaniały krajobraz i ludzie, którzy tak przyjaźnie nas witali. Z drugiej problemy, z którymi boryka się ten kontynent, znacznie większe, niż się spodziewałem. Jaka będzie przyszłość tego miejsca? Gdy pomyślę, że jeden na sześciu Kenijczyków jest nosicielem HIV, a oprócz tego szerzy się żółtaczka, gruźlica i tyle innych chorób... To jest przerażające. Trudno zachować jakąś nadzieję na przyszłość, ale przecież musimy."

Wkład pracy międzynarodowej ekipy (na planie pracowały setki afrykańskich statystów, ponad 30 miejscowych aktorów, a do obsługi technicznej zatrudniono 70 kenijskich pracowników) doceniono na całym świecie. Film dostał się do głównego konkursu w Wenecji, otrzymał British Independent Film Award, BAFTĘ oraz wiele nagród aktorskich. Co ciekawe szczególną uwagę zwróciła drugoplanowa rola Rachel Weisz, która za postać Tessy została uhonorowana m.in. Oscarem i Złotym Globem. To pierwszy tak duży sukces brytyjskiej aktorki, prywatnie żony reżysera Darrena Aronofskyego, w którego najnowszym filmie "Źródło" gra główna rolę. Wcześniej Weisz wystąpiła m.in. w "Constantine" i cyklu horrorów z serii "Mumia". Na planie towarzyszył jej doświadczony Ralph Fiennes, gwiazda takich filmów, jak "Lista Schindlera", za który otrzymał BAFTĘ i nominację do Oscara, "Angielski pacjent" (znów nominacja do Oscara) czy "Wichrowe wzgórza", w których stworzył mroczną postać Heathcliffa. Dla samego reżysera, urodzonego w Brazylii, "Wierny ogrodnik" to kolejny po nagrodzonym w Berlinie "Golden Gate (Palace II)", a zwłaszcza znakomitym "Mieście Boga", międzynarodowy sukces, który przyniósł mu nie tylko uznanie krytyków, ale również spragnionych ambitnego, niebanalnie zrealizowanego kina widzów.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Ofiary wojny - Wierny ogrodnik (materiał wideo 11:21 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Ofiary wojny

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...